بیولوژی

تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، پيچك دات نت www.pichak.net
نوشته شده در دوشنبه 5 فروردین1392ساعت 17:5 توسط م.پ|

همکاران محترم لطفا قبل از حضور در جلسه موضوعات زیر را بررسی کنید

تاریخ برگزاری 24 ابان روز شنبه ساعت 8 در پژوهشسرا

با تشکر

1-تجزیه و تحلیل وضعیت آموزشی موجود و ارسال نتایج به سازمان

2-تجزیه و تحلیل کتاب های جدیدالتالیف 

3-سوالات مفهومی برای سال چهارم 5

4-تحلیل و ضعیت  اموزشی درس زیست شناسی در استان

5-برگزاری مسابقات تهیه ی کلیپ اموزشی 5دقیقه ای

 

 

نوشته شده در دوشنبه 19 آبان1393ساعت 20:55 توسط م.پ|

همکاران محترم لطفا قبل از حضور در جلسه موضوعات زیر را بررسی کنید

تاریخ برگزاری 24 ابان روز شنبه ساعت 8 در پژوهشسرا

با تشکر

1-تجزیه و تحلیل وضعیت آموزشی موجود و ارسال نتایج به سازمان

2-تجزیه و تحلیل کتاب های جدیدالتالیف 

3-سوالات مفهومی برای سال چهارم 5

4-تحلیل و ضعیت  اموزشی درس زیست شناسی در استان

5-برگزاری مسابقات تهیه ی کلیپ اموزشی 5دقیقه ای

 

 

نوشته شده در دوشنبه 19 آبان1393ساعت 20:55 توسط م.پ|

تغييرات در برخي از سلولهاي ستاره‌شكل مغز موسوم به «آستروسيتها» ممكن است نقش مهمي در ابتلا به افسردگي ايفا كند.

اين يافته‌ها مبتني بر آزمايشات كالبدشكافي مغز افراد افسرده‌اي است كه دست به خودكشي زده بودند.

محققان به تمركز بر بخشي از مغز موسوم به قشر سينگولت قدامي كه در تنظيم حالت و تصميم‌گيري دخالت دارد، پرداختند.

به گفته محققان، برخي از سلول‌هاي آستروسيت در افراد افسرده، بزرگتر و منشعب‌تر از افراد بدون سابقه بيماري روحي بود كه به طور ناگهاني مرده بودند.

اين تفاوت‌ها تنها در ناحيه سفيد مغز و نه در بخش خاكستري وجود داشتند. ماده سفيد كه در بخش عمقي مغز وجود دارد، بيشتر از كابل‌هايي تشكيل شده كه ارتباط بين بخشهاي مختلف مغز را ميسر مي‌كنند.

اين پژوهش در كنار يك تحقيق بزرگتر انجام شد كه تغييرات موجود در ماه سفيد را به افسرگي پيوند مي‌داد. اين اولين پژوهشي است كه به تمركز و مشاهده تغييرات رخ داده در سطح سلولي مي‌پردازد.

اين محققان هنوز از اين كه اين تغييرات ممكن است مسبب بروز افسردگي بوده يا بر آن تاثير بگذارد، آگاه نبوده و تنها مي‌توانند به گمانه‌زني در مورد چگونگي همكاري اين تغييرات با اختلالات روحي بپردازند.

به گفته پژوهشگران، اين سلول‌ها احتمالا بر ارتباط بين قشر قدامي سينگولت و ساير بخش‌هاي مغز تاثير مي‌گذارند.

آستروسيت‌ها به گروهي از سلول‌هاي مغزي موسوم به سلولهاي گليا تعلق دارند. تا مدتها پيش دانشمندان تصور مي‌كردند كه سلول‌هاي گليل نقش كوچكي در فعاليتهاي مغزي ايفا كرده و از نورون‌ها به طور ساختاري و تغذيه‌اي حفاظت مي‌كنند.

اما دانشمندان اخيرا دريافته‌اند كه اين سلولها نقش مهمي در عملكرد مغز ايفا كرده و در برخي بيماري‌ها مانند افسردگي دخيل هستند.

اين تحقيقات بر روي 10 نمونه مغزي از افرادي كه با پيشينه افسردگي خودكشي كرده بودند و همچنين 10 نمونه افراد سالم انجام شد.

به گفته محققان ممكن است تغييرات در سلولهاي آستروسيت در نتيجه واكنش به عوامل محيطي مخصوصا عفونت در مغز به وجود آمده باشد. سطوح التهاب مزمن بالاي مرتبط با استرس بسيار براي سلامتي مضر است.

سيستم ايمني بدن در واكنش به تهاجم خارجي، التهاب را توليد مي‌كند، اما ممكن است اين مسأله بصورت مستقل نيز اتفاق بيفتد. آستروسيت‌ها در زمان مواجهه با التهاب متورم مي‌شوند.

اين پژوهش به تاكيد در مورد نظريه التهاب عصبي ناشي از افسردگي پرداخته است. طبق اين نظريه، مولكول‌هاي دخيل در التهاب، نقشي اساسي در بروز علائم افسردگي دارند.

در صورتي كه التهاب مغزي واقعا با افسردگي مرتبط باشد، درمانها براي كاهش التهاب ممكن است روزي به بهبود شرايط ذهني كمك كند.

نوشته شده در چهارشنبه 30 بهمن1392ساعت 14:13 توسط م.پ|

يك محقق آمريكايي و دو پژوهشگر بريتانيايي به سبب كشفيات درخشان در ارتباط با خودكشي سلول هاي سالم، موفق به كسب جايزه نوبل فيزيولوژي و پزشكي شدند.
اين كشفيات كه اساساً به واسطه بررسي و مطالعه نوعي كرم ريز حاصل آمده، برفرآيند مرگ برنامه ريزي شده سلول هاي سالم يا به اصطلاح «apoptosis» پرتو مي افكند و پرده از اسرار خودكشي سلولي برمي دارد. مرگ برنامه ريزي شده سلول هاي سالم فرآيند بسيار مهمي در توسعه و رشد و نمو بافت ها و اندام هاي مختلف بدن به شمار مي رود و بدون وجود اين فرآيند روند رشد و نمو بسياري از بافت ها و اندام ها دچار اختلال مي شود، اما همين روند مفيد و ضروري در بسياي از بيماري ها نيز نقش قابل توجهي ايفا مي كند.
سيدني برنر (sydney Brenner) ۷۵ ساله و تبعه انگليس كه مؤسسه علوم مولكولي بر كلي را تأسيس كرد و اينك پروفسور مؤسسه مطالعات زيست شناختي سالك در سن ديگو است، اچ. رابرت هورويتز (H.Robert Horvitz) ۵۵ ساله پروفسور مؤسسه تكنولوژي ماساچوست در كمبريج و پژوهشگر مؤسسه پزشكي هوارد هيوز و همچنين سرجان اي.سالستون (John E.Sulston) ۶۰ ساله از مؤسسه سگنر در كمبريج انگلستان، سه محقق برجسته اي هستند كه نوبل فيزيولوژي و پزشكي سال جاري را به خود اختصاص داده اند. اين سه پژوهشگر كه در دهه ۱۹۷۰ با يكديگر در كمبريج انگلستان همكاري مي كردند، به پاس خدمات ۳۰ ساله به جامعه علمي كه با بررسي يك كرم يك ميليمتري توأم بوده است، يك ميليون دلار جايزه را ميان خود تقسيم خواهند كرد.
تحقيقات اين محققان در خصوص مرگ برنامه ريزي شده سلول ها موجب شده است تا دانشمندان نگرش بهتري در ارتباط با سرطان و شيوه حمله و هجوم برخي از ويروس ها و باكتري ها به سلول هاي انسان بيابند. هيأت نوبل مؤسسه كارولينسكا در استكهلم سوئد، با بيان اين مطلب افزود علت انتخاب اين سه تن براي دريافت جايزه نوبل، كاربر وسيع و مهم يافته هاي آنان در ارتباط با بررسي سرطان ها و بيماري هاي مختلف بوده است. بدن ما به طور طبيعي از خودكشي سلولي جهت رشد و نمو سلول هاي ايمني و عملكرد آنها و همچنين براي برطرف كردن سلول هاي غيرضروري يا آسيب ديده استفاده مي كند.
فرآيند خودكشي سلولي به واسطه عملكرد ژن هاي خاصي كه مسؤول كنترل آن هستند، ظهور مي نمايد و اين ژن هاي ويژه در شماري از بيماري ها در واقع مورد سوءاستفاده و استفاده نامطلوب قرار مي گيرد. به طور مثال در بيماري ايدز، حملات قلبي، سكته و بيماري هاي تحليل برنده سيستم اعصاب مركزي، سلول هاي بدن در پي يك فرآيند خودكشي افراطي و بي رويه از ميان مي رود و اين روند مشكلات عديده اي را براي بدن پديد مي آورد. از سوي ديگر در شماري از بيماري هاي ديگر نظير خود ايمني و نيز سرطان، عكس اين وضعيت رخ مي دهد و كاهش مرگ طبيعي سلول هايي كه به طور طبيعي بايد از بين بروند، براي بدن مشكل ساز مي شود.
زيست شناسان بررسي كننده رشد و نمو جنين، نخستين كساني بودند كه مرگ برنامه ريزي شده سلول ها را مورد توصيف قرار دادند و تشريح كردند كه چطور در مرحله جنيني برخي از سلول هاي غيرضروري و زايد توسط اين فرآيند از بين مي روند. بهترين مثال عيني اين فرآيند را مي تواند در دگرديسي لارو قورباغه و وزغ ها (تتارها) و تحليل برخي از اندام ها براي رسيدن به بلوغ مشاهده كرد. خودكشي سلولي در شكل دادن رشد مغزي نيز نقش برجسته اي به عهده دارد و بسياري از سلول هاي اوليه به مرور طي اين فرآيند حذف مي شود.

برنر، هورويتز و سالستون مدت مديدي در جهت رمزگشايي از فرآيند خودكشي سلولي به فعاليت پرداختند و سرانجام ژن هاي ويژه كنترل كننده مرگ برنامه ريزي شده سلولها را يافتند. آنها به وضوح نشان دادند كه چطور مرگ ۱۳۱ سلول از ۱۰۹۰ سلول اوليه كرم مورد مطالعه ( نوعي نماتود) تحت كنترل شماري از ژن ها قرار دارد؛ ژن هايي كه در موجودات زنده عالي تر همچون انسان نيز به چشم مي خورد و همين عملكرد را به نمايش مي گذارد.
بنا به اظهار دكتر هورويتز، كنترل غيرطبيعي خودكشي سلولي در بدن مي تواند نقش محوري در ابتلا به برخي سرطان ها، بيماري هاي خودايمني و بيماري هاي تحليل سيستم عصبي ايفا كند و درك بهتر ما از مرگ برنامه ريزي شده سلول ها مي تواند به توسعه درمان هاي جديد و مؤثرتري براي سرطان و ساير بيماري هاي مهلك بينجامد.
دكتر هورويتز مي گويد: «آگاهي از آنچه كه منجر به مرگ سلول ها مي شود و آنچه كه مي تواند فرآيند مرگ سلولي در نماتود را متوقف كند، ممكن است به شناسايي عواملي براي تنظيم مرگ سلول ها در بيماري هاي انساني نظير سرطان و بيماري ها تحليل سيستم عصبي كمك نمايد

نوشته شده در چهارشنبه 30 بهمن1392ساعت 14:8 توسط م.پ|

همکاران سرکار خانم خراسانی و سرکار خانم فتاحی در جشنواره تدریس 92 ( فصل اول کتاب چهارم )  شرکت فرمودند و سی دی این دو همکار به دبیر خانه زیست شناسی به تاریخ 28/09/92 ارسال می شود.

از این دو همکار عزیز که در این رابطه با ما همکاری فرمودند نهایت تشکر را می نمایم.

مریم پناهخواهی

گروه زیست شناسی

نوشته شده در پنجشنبه 21 آذر1392ساعت 23:59 توسط م.پ|

در جلسه ای که در تاریخ 21/09/92 در گروههای آموزشی بین همکاران ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان تشکیل شد

در رابطه با سیستم آموزشی زیست شناسی و فیزیک و شیمی و اینکه آیا ارتباط درستی بین دروس سه مقطع وجود دارد یا خیر ،بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه از همکاران ابتدایی شرکت نکردند و از همکاران راهنمایی جناب آقای شیرکوند دبیر علوم شرکت کردند

و از دبیرستان آقایان رویگری و جلالی و غلامیان دبیران شیمی و آقای فرجی دبیر فیزیک و از گروه زیست شناسی

سرکار خانم خراسانی و آقایان جندقی - تقی پوران- رضایی شرکت فرمودند.

ابتدا آقای شیرکوند در رابطه با اینکه همکاران راهنمایی با تئوری کمتر و بیشتر بودن ساعت آزمایشگاهی موافقند

و اینکه امکانات آزمایشگاهی کم است ،بحث و تبادل نظر کردند.

ایشان اظهار داشتند که کارگاهی برای همکاران سه مقطع در نظر گرفته شود تا آزمایش های کتاب انجام شود و همکاران اشکالات خود را برطرف کنند.

برقراری ارتباط سرگروههای درس شیمی - فیزیک- زیست شناسی 

آقای رویگری : نبودن امکانات برای شیمی ، حداقل بصورت نرم افزار و بیشتر کردن تعداد کلاس های هوشمند

عدم وجود دبیران غیر متخصص در همه ی پایه ها

آقای جلالی : دبیران فیزیک - شیمی و زیست شناسی از پژوهشسرا برای آزمایشات استفاده کنند.

مسلط بودن همکاران به آزمایشات درس مربوطه

تشکیل کلاس های آزمایشگاه برای دبیران

داشتن تکنسین متخصص در آزمایشگاه

آقای رضایی : انتخاب یک مدرسه مخصوص برای کارهای آزمایشگاهی و تدریس دبیران زبده در آن مدارس

فراخوان به دبیران و گرفتن آزمون

آقای غلامیان : معضل اصلی شاخص نمره می باشد اگر از بین نرود ،ما همیشه مشکل داریم

عدم تفهیم دروس به دانشگاه ها هم کشیده شده است

حداقل استفاده از نرم افزار در مدارس

سرکار خانم خراسانی : مشکلاتی مثل تقاضای مدیران برای بالا بردن مانگین نمره

تعداد زیاد دانش آموزان در کلاس های تجربی

نبودن محدودیت معدل برای ورود به رشته ی تجربی

عدم تفهیم دانش آموزان دوم تجربی 

و حتی مشکل املایی دانش اموزان ، مخصوصا پسر که اقای رضایی اشاره فرمودند

در اخر از جناب آقای عرب شیراز خواهشمندیم به مشکلات همکاران رسیدگی کنند  و برای پژوهشسرا برنامه هفتگی برای تشکیل کلاس های ازمایشگاهی فیزیک - شیمی و زیست شناسی ترتیب اثر دهند.

با تشکر

مریم پناهخواهی

گروه های اموزشی قرچک

نوشته شده در پنجشنبه 21 آذر1392ساعت 23:55 توسط م.پ|

در جلسه ای که در تاریخ 21/09/92 در گروههای آموزشی بین همکاران ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان تشکیل شد

در رابطه با سیستم آموزشی زیست شناسی و فیزیک و شیمی و اینکه آیا ارتباط درستی بین دروس سه مقطع وجود دارد یا خیر ،بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه از همکاران ابتدایی شرکت نکردند و از همکاران راهنمایی جناب آقای شیرکوند دبیر علوم شرکت کردند

و از دبیرستان آقایان رویگری و جلالی و غلامیان دبیران شیمی و آقای فرجی دبیر فیزیک و از گروه زیست شناسی

سرکار خانم خراسانی و آقایان جندقی - تقی پوران- رضایی شرکت فرمودند.

ابتدا آقای شیرکوند در رابطه با اینکه همکاران راهنمایی با تئوری کمتر و بیشتر بودن ساعت آزمایشگاهی موافقند

و اینکه امکانات آزمایشگاهی کم است ،بحث و تبادل نظر کردند.

ایشان اظهار داشتند که کارگاهی برای همکاران سه مقطع در نظر گرفته شود تا آزمایش های کتاب انجام شود و همکاران اشکالات خود را برطرف کنند.

برقراری ارتباط سرگروههای درس شیمی - فیزیک- زیست شناسی 

آقای رویگری : نبودن امکانات برای شیمی ، حداقل بصورت نرم افزار و بیشتر کردن تعداد کلاس های هوشمند

عدم وجود دبیران غیر متخصص در همه ی پایه ها

آقای جلالی : دبیران فیزیک - شیمی و زیست شناسی از پژوهشسرا برای آزمایشات استفاده کنند.

مسلط بودن همکاران به آزمایشات درس مربوطه

تشکیل کلاس های آزمایشگاه برای دبیران

داشتن تکنسین متخصص در آزمایشگاه

آقای رضایی : انتخاب یک مدرسه مخصوص برای کارهای آزمایشگاهی و تدریس دبیران زبده در آن مدارس

فراخوان به دبیران و گرفتن آزمون

آقای غلامیان : معضل اصلی شاخص نمره می باشد اگر از بین نرود ،ما همیشه مشکل داریم

عدم تفهیم دروس به دانشگاه ها هم کشیده شده است

حداقل استفاده از نرم افزار در مدارس

سرکار خانم خراسانی : مشکلاتی مثل تقاضای مدیران برای بالا بردن مانگین نمره

تعداد زیاد دانش آموزان در کلاس های تجربی

نبودن محدودیت معدل برای ورود به رشته ی تجربی

عدم تفهیم دانش آموزان دوم تجربی 

و حتی مشکل املایی دانش اموزان ، مخصوصا پسر که اقای رضایی اشاره فرمودند

در اخر از جناب آقای عرب شیراز خواهشمندیم به مشکلات همکاران ترتیب اثر دهد و برای پژوهشسرا برنامه هفتگی برای تشکیل کلاس های ازمایشگاهی فیزیک - شیمی و زیست شناسی ترتیب اثر دهند.

با تشکر

مریم پناهخواهی

گروه های اموزشی قرچک

نوشته شده در پنجشنبه 21 آذر1392ساعت 23:51 توسط م.پ|

با تشکر از سرکار خانم های 

خراسانی

فتاحی

مزدجو 

دهقانی

بابت همکاری در ارزیابی سوالات خرداد و دی ماه 92

نوشته شده در دوشنبه 4 آذر1392ساعت 17:3 توسط م.پ|

با سلام

از زحمات سرکار خانم طیبیه مزدجو جهت ارسال سوالات تفهیمی به سازمان نهایت تشکر را دارم

گروههای آموزشی قرچک

نوشته شده در دوشنبه 4 آذر1392ساعت 17:1 توسط م.پ|


با عرض سلام

در جلسه ای که روز پنجشنه92/08/16 در اداره تشکیل شد ، دبیران خانم ها

سرکار خانم ملیحه دهقان

سرکار خانم مریم فتاحی

سرکار خانم طیبه مزدجو

سرکار خراسانی

سرکار خانم معصومه قارونی

شرکت کردند

و خانم قارونی و دهقانی هر کدام 10 سوال تفهیمی طرح کردند

و همه همکاران شرکت کننده  ارزیابی سوالات خرداد و دی ماه 92 را به عهده گرفتند.

از همکاران محترم بابت اینکه زحمت کشیدند و در این جلسه شرکت نمودند نهایت تشکر را دارم.

پناهخواهی

گروه زیست شناسی

نوشته شده در چهارشنبه 29 آبان1392ساعت 13:49 توسط م.پ|

مجتمع کردن ذرات کلوئیدی

برای ساخت برخی سنسورهای شیمیایی و ابزارهای اپتئوالکتریک، از کلوئیدهای فلزاتی مانند طلا (Au) یا تیتانیوم و کلوئیدهایی از ترکیبات نیمه رسانا (Semi Conductor) مانند ذرات CdSe یا CdS استفاده می شود. اما مشکل عمده درساخت این ابزار این است که این ذرات کلوئیدی، بعلت اینکه بر سطح خود دارای بارهای همنام می باشند به سادگی مجتمع نمی شوند و یکدیگر را دفع می کنند. از این خاصیت DNA که رشته های مکمل ، یکدیگر را شناسایی می کنند و با هم هیبرید می شوند ، برای رفع این مشکل استفاده می شود. اگر سطح یک سری از این ذرات کلوئیدی را با یک توالی الیگو نوکلئوئیدی DNA (مانند TACCGTTG) و سطح سری دیگربا الیگو نوکلوئید دیگری (مانندCAACGGTA) پوشانده شود و سپس این دو دسته از ذرات با هم مخلوط شوند ،دراثرهیبرید شدن الیگو نوکلئوتیدها با توالیهای مکمل خود، ذرات کلوئیدی مجتمع شده، بهم می پیوند ند . باتغییر طول توالی های نوکلئوتیدی می توان فاصله بین ذرات کلوئیدی را نیز تنظیم کرد.


ساخت کریستالها

کریستالها در الکترونیک و صنایع کاربرد فراوانی دارند اما ساخت کریستالها به اشکال مختلف دارای مشکلاتی است برای مثال گاهی لازم است که کریستالهای از یک فلز در یک سیستم کریستالی بخصوص داشته باشیم اما به روشهای شیمیایی آن فلز فقط به یک سیستم کریستالی ، کریستالیزه می شود . برای مثال ذرات نقره بصورت طبیعی همواره به سیستم اورتورومبیک کریستالیزه می شوند وحال آنکه به بلورهای دیگری از نقره مانند ترک کلینیک یا کوبیک نیاز است .

DNA در حالت عادی به فرم مارپیچهای نوع B وگاهی A است . اما درهنگام کراسینگ آور، در مولکول DNA ساختاری را شبیه صلیب بوجود می آورند که به آن ساختار هالیدی گفته می شود.

در صورتی که چندین ساختار هالیدی هم اندازه را بکمک آنزیم DNA- لیگاز بهم متصل کنیم . شبکه ای دو بعدی از مولکولهای DNA بوجود می آید که به آن لاتیس (Lattice) گفته می شود . ساختارهای صلیب مانند هالیدی بعنوان مونومرهای این شبکه دو بعدی عمل می کنند .

در صورتیکه انتهای بازوهای این صلیبها بصورت چسبان باشد (Sticky end) مونومرهای هالیدی مختلف می توانند یکدیگر را شناسایی کنند و به یکدیگر متصل شوند به این ترتیب می توان با بکارگیری مونومرهای مختلفی که با الگوی خاصی بهم متصل می شوند . لاتیسهایی با اشکال مختلف بدست آورد.

نوشته شده در پنجشنبه 21 دی1391ساعت 19:38 توسط م.پ|

آپوپتوزیس یا مرگ برنامه ریزی شده سلولی یک پروسة فیزیولوژیکی حیاتی برای نموفعال و طبیعی و همچنین حفظ هموستازی می باشد. زمانی که سلول تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی و یا حتی درونی همانند اشعه های یونیزان ، داروهای سیتوتوکسیک(در درمان سرطانها)هپیرترمیا(ازراههای درمان سرطانهای موضعی مثل سرطان پوست ، در این روش دمای 0c 43 به مدت سه ساعت به موضع تابانده می شود) ، هورمونهای گلوکررتیکوئیدی و .. قرار می گیرد محتویات آن از جمله DNA ، دستخوش تغییراتی می شوند که در صورت ادامة حیات آن منجر به ناهنجاریهایی شدیدی از جمله سرطانی شدن سلول می شوند. عوامل دیگری نظیر برخی باکتریهای پاتوژن داخل سلولی نظیر سالمونالا، شیگلا، لیستریا، لژیونلا و … نیز در خلال عفونت زایی خود با تغییر، در برخی مسیرهای متابولیکی و بیوشیمیایی داخل سلولی می توانند، در هدایت سلول به سمت این نوع خاص از مرگ دخیل باشند.

مطالعات مختلفی درجهت پی بردن به رموزاین پدیده فیزیولوژیکی انجام شده است که کلیات آنها را می توان به چند دسته تقسیم نمود:
1» مطالعه در مورد عوامل القاء کننده آپوپتوزیس .
2» ارتباط عوامل القاءگر و ارگانلهای داخل سلولی
3» مطالعه در مورد نحوه ارتباط ارگانلهای مختلف داخل سلولی باهم در خلال آپوپتوزیس
4» مطالعه در مورد تغییرات بیوشمیایی و مورفولوژیکی سلول در خلال آپوپتوزیس
5» مطالعه در مورد تغییرات ساختمانی و فضایی ارگانلهای داخل سلولی
6»مطالعه در مورد مواد و عوامل ممانعت کننده آپوزیتوزیس
در این مقاله توجه بیشتر به مورد پنجم می باشد ودر این میان تمرکز اصلی ما بریکی از ارگانلهای حیاتی سلول بنام میتوکندری قرار گرفته است.مطالعات انجام شده، حاکی از یک سری تغییرات مورفولوژیکی ، بیوشیمیایی و فضایی در میتوکندری در خلال آپوپتوزیس می باشد که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
1-متراکم شدن ماتریکس میتوکندریایی و کوچک شدن میتوکندری.
2-تغییرات محل و مختصات فضایی میتوکندریهای داخل سلول.
3-رها شدن گروهی از پروتئینهای فضای بین غشاهای میتوکندری، که از مهمترین آنها می توان به Cyt-c وAlf (فاکتور القا کننده آپوپتوزیس= Apoptosis inducing factor) اشاره کرد
4-تغییرات در ساختمان غشاهای میتوکندری
که در بخش نتیجه گیری به اختصار توضیحی در مورد هر کدام ارائه خواهد شد.

اپوپتوزیز
میکروسکوپی الکترونی وتوموگرافی میتوکندری جداشده از سلول بدست آمده از تخم گزنپوس نشان داده است که، با وجود این که، سایر مشخصات مرتبط با آپوپتوزیس وجود داشته، اما چه درمیتوکندری آپوپتوتیک و چه در میتوکندری کنترل، ماتریکس باد نکرده و متورم نشده وبالعکس درهر دو متراکم شده و تخریب قابل ملاحظه ای در غشای خارجی میتوکندری دیده نشده . این مسأله در نرونهای محروم از NGF نیز مشاهده شده است.
2- میتوکندری ها در حالت عادی در کل سطح سلول پراکنده هستند. از اتفاقات اولیه در خلال آپوتئوز که به وسیله فاکتور نکروزدهندة تومورها (TNF) ایجادمی شود، خوشه ای شدن میتوکندریهاوتجمع آنها در اطراف هسته است . میتوکندریها از محیط سلول محو شده و گرداگرد هسته تجمع می یابند. این مسأله به روش میکروسکوپی فلورسانت و توسط آنتی بادی ضد HSP70 مشاهده شده است.
دوفرضیه برای علت این تغییر مکان که در اثر عمل ناقص کانیزین ها رخ می دهد، وجود دارد.
الف) تجمع خوشه ای میتوکندری در نزدیکی هسته، برای تولید مقادیر زیادی ATP است که در محدوده ای وسیع از فرایندهای انرژی خواه، در خلال آپوپتوزیس ضروری می باشد.
ب) برای تسهیل در امر جابجایی پروتئینهای میتوکندریایی (مانندAIF )به داخل هسته .
3- رها سازی سیتوکروم c به عنوان نقطه مرکزی آپوپتوزیس می باشد . Cyt-c به عنوان کوفاکتور همراه با Apaf-1(Apoptotic protease activating factor) و پروکاسپار9 باعث شروع فعالیت آبشار کاسپازها می شود . اتفاقاتی که منجر به بروز این پدیده می شوند هنوز به طور کامل شناخته نشده اند.

-عوامل مؤثر در رها سازی Cyt-c
رهاسازی پروتئینهای میتوکندریایی مانند Cyt-c ، بوسیلة اعضای پروتئینی خانوادة Bcl-2 کنترل می گردد. در حال حاضر 15 پروتئین از این خانواده در پستانداران شناخته شده، که همگی حداقل دارای یکی از4ناحیه محافظت شده، بنام دامنة همولوژیBcl-2می باشند(BH1-BH4). اعضای این خانواده می توانند هر دونقش ضد آپوپتوتیکی و پروآپوپتوتیکی را ایفا کنند. (2و1) مکانیسم اصلی که طی آن پروتئینهای خانواده Bcl-2،آپوپتوزیس را تنظیم می کنند احتمالاً از طریق کنترل آزاد سازی سیتوکروم C می باشد. چنانچه بیان بیش از حد Bcl-2 و Bcl-x7 مانع آپوپتوزیس است (از طریق معانعت از رها سازی Cyt-c) . به غیر از 2 پروتئین نامبرده سایر پروتئینهای این خانواده، سیتوزولی هستند و 2 پروتئین مذکور متصل به غشای خارجی میتوکندری می باشند .
به نظر می رسد گروهی ازپروتئینهای این خانواده، که فقط دارای دامنة همولوژی BH3 می باشند(از اینرو به پروتیئنهایonly- BH3 مشهور هستند) همانند Bid وBad وBin نقش مهمی را در القاء سیگنال از سیتوزول به میتوکندری، دارا هستند و نقش خود را با اتصال به میتوکندری و معانعت از عمل پروتئینها Bcl-2 و Bcl- xL و … کامل می نمایند.
به عنوان نمونه مهاجرت پروتئین Bad از سیتوزول به میتوکندری و اتصال آن به Bcl- xL باعث جداشدن Bcl- xL از یک پروتئین پروآپوپتوتیک بنام Bax می شود. سپس Bax آزاد شده، الیگومریزه می شود و بدین صورت باعث رها سازی Cyt-c می گردد . در حالیکه اتصال Bcl- xL به Bax در غیاب Bad) مانع از الیگومریز اسیون Bax و رهاسازی Cyt-c آن می شود.
از طرفی Bid که توسط کاسپاز 8 فعال شده توسط رسپتور مرگ، انتهای آمینی خود را از دست داده، به صورت t-Bid در آمده، خود به میتوکندری رفته، الیگومر یزاسیون Bax را القاء می کند و در نهایت منجر به رها سازی Cyt-c و آپوزیتوزیس می شود.
اما خود عمل Bad هم توسط فسفرپلاسیون و دفسفرپلاسیون آن توسط کینازهای مختلف سلولی نظیر MAPK، تنظیم می شود. پروتئین Bad فسفریله شده توسط پروتئینی سیتوزولی بنام 14-3-3 بلوکه می شود. این امر مانع از چسبیدن Bad به میتوکندری می گردد.

-حوزة رهاسازی Cyt-c وعبور آن از غشای خارجی میتوکندری دیده شده تمامی مولکول های Cyt-c میتوکندریها در عرض 5 دقیقه میتوکندریها را ترک می کنند و این پروسه مستقل از دما می باشد . این مسأله که توسط تکنیک GFP به اثبات رسیده، احتمال عدم شمول سیستمهای ترانسپورتی آنزیمی را قوت بخشید.
2 فرضیه غالب در مورد مکانیسم این انتقال وجود دارد:
1-فرضیه گسیختگی غیر اختصاصی غشای خارجی میتوکندری
2-تشکیل کانالهای هدایت سیتوکرومc

1- تئوری گسیختگی غیر اختصاص غشای خارجی میتوکندری
به علت وجود کریستاها غشای داخلی میتوکندری خیلی پهن تر از غشای خارجی است . پس بدون گسیخته شدن غشای داخلی آب و املاح می توانند با ورود به درون ماتریکس غشای داخلی و ماتریکس باد کرده ، بر غشای خارجی فشار آورده، آنرا از هم بگسلند این مسأله به 2 علت ممکن است پیش بیاید:
الف) هیپرپلاریزاسیون غشای داخلی
در اثر عدم توانایی درانتقال طبیعی ADPوATP و در نتیجه توقف فعالیت ATPase f0 -f1 ، بازگشت یون H+ به درون ماتریکس متوقف شده، انباشتگی بیش از حد بارمنفی در ماتریکس، باعث تورم اسمزی ماتریکس می شود.
ب) تئوری وجود Permeability transition Pore: PTP پروتئین های ترانس ممبران غشاهای داخلی و خارجی که در مقابل هم ودر محل برخورد 2غشاء قرار گرفته اند، کانالی با هدایت قوی و غیر انتخابی ایجاد می کنند. می توان فرض کرد که این کانال از تجمع اجزایی همچون ANT(Adenine Nucleotide translocator) و VDA(Voltage Dependent Anion Channel) و سیکلوفیلین D تشکیل شده باشد.باز شدن PTP می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله یون Ca2+ ،کم شدن غلظت نوکلئوتیدهای آدنین، فسفات غیر آلی ، تغییرات در PH یاΔQm پایین و... . باز شدن این منفذ باعث هجوم یکسری ذرات با وزن حداکثرkDa 105به ماتریکس شده، در نتیجه فشار اسمزی ماتریکس بالا می رود . این افزایش فشار اسمزی با ورود آب به ماتریکس جبران می شود اما در عوض ماتریکس متورم شده وباعث گسیختگی غشـاءخارجی می گردد. این مسأله توسط لیگاندهای آنتاگونیستی برای ANT وVDAC و سیکلوفیلین D به اثبات رسیده است . اما نکته مبهم یکسان نبودن تقدم و تأخر رهاسازی Cyct-c و کم شدن Δ Qm در مدلهای مختلف است .

2- تئوری کانالهای هدایت سیتوکروم c
ساختمان Bcl-XL و Bid شبیه به دامنه های شکل دهندة منفذ سم دیفتری و برخی کلی سینهای باکتریایی است که می توانند کانالهایی را برای یونها و پروتئینها شکل دهند. مشخص شده است که کلBax ، Bcl-2، Bcl-x، وشکل ناقص Bid(tBid) می توانند در وزیکولهای لیپیدی سنتتیک کانالهای یونی تشکیل دهند. مشابه منافذسم باکتریایی ، این کانالها حالات متعدد هدایتی دارند، بهPH و ولتاژحساس هستند و قابلیت عبور انتخابی یونی ضعیفی را نشان می دهند.شگفت انگیز اینکه Bcl-2 قادر است از تشکیل کانال بوسیله Bax در لیپوزوم ها جلوگیری کند.
پروتیئن های وابسته به Bcl-2 دارای 2مارپیچ هستند که طولشان فقط برای عبور از یک غشای 2 لایه کافی است و برای تشکیل یک کانال آبی کافی نمی باشد. اگر چه Bax تحت شرایطی می تواند الیگومریزه شود، که در این صورت، می تواند یک کانال هدایتی قوی در لیپوزومها تشکیل دهدو باعث آغاز رها سازی Cyct-C از میتوکندری گردد.
پس الیگومریزه شدن پروتئین های خانوادة Bcl-2 پرو آپوپتوتیک همانندBax می تواندکانالهایی با هدایت قوی تشکیل دهد
از طرفی Bax با VDAC در تشکیل یک کانال بزرگ هدایت کننده Cyt-c نیز شرکت می کند. باز شدن VDAC زمانی که در لیپوزومها تشکیل شود بازشدن توسط Bak و Bax تسهیل می شود، در صورتیکه و Bcl-XL، بسته شدن آنرا تسهیل می کند.
و امکان سوم همکاری Baxو tBid است که بطور مستقیم می توانند با سست کردن غشای خارجی میتوکندری عمل کنند. با کاهش کشش وانبساط خطی غشاء، Bax و tBid می توانند تشکیل منفذ لیپیدی یا منفذی از کمکپلکس لیپید- پروتئین را که اندازه آن برای عبور پروتئینهای بین غشایی به سیتوزول کافی باشد را، امکان پذیر سازند.

جمع بندی :
شرایط وحالات مختلف میتوکندری می تواند در پیشبرد سلول به سمت مرگ یا تداوم زندگی نقش تعیین کننده ای داشته باشد به عنوان نمونه دیده شده که در مورد ADP و ATP چنین نسبتهایی در 3 حالت مختلف دیده شده :
حالت سلول ATP: ADP
زنده قابل تکثیر کمتر از 11/0
آپوپتوز یافته بین 11/0و1
تکروز یافته بیشتر 2/20
دراین میان پروتئینهای خانوادة BcL-2 در حفظ سلامت میتوکندریها نقش اساسی را برعهده دارند . مشخص شده است که BcL-2 باعث تثبیت Δ Qm ، کاهش سطح ROS ، تأثیر بر جریان پروتون در میتوکندری و تنظیم هموستازی یون Ca2+ می گردد و مشابه با آن، Bcl-XL در تنظیم متابولیسم میتوکندری و حجم ماتریکس دخالت می کند . پیشرفت های بدست آمده در خلال چند سال گذشته مارا در پی بردن به این مسأله رهنمون ساخته که، میتوکندری علاوه برنقش اثبات شده اش در تولید انرژی، نقشی کلیدی را در کنترل مرگ و زندگی سلول از طریق رهاسازی Cyct-C و … ایفا می کند و از آنجائی که عمدتاً آپوزیتوزیس را در مقابل سرطان مشاهده می کنیم توجه به این امر در درمان سرطانها قابل تأمل می نماید
نوشته شده در پنجشنبه 21 دی1391ساعت 19:36 توسط م.پ|

با عرض سلام

روز ۲۸ دی ماه پنجشنبه در نمایشگاه بین المللی تهران کارگاه زیست شناسی برگزار می شود

از همکاران محترم تقاضا می شود که راس ساعت ۳۰و۷ در اداره حضور بهم رسانید و یا اینکه

نودتان تشریف ببرید ،حکم کارگزینی همراهتان باشد و مدت حضور در نمایشگاه تا غروب آن روز

می باشد و برای حضورتان گواهی ضمن خدمت ارائه می شود.

با تشکر

نوشته شده در پنجشنبه 21 دی1391ساعت 19:33 توسط م.پ|

نوشته شده در پنجشنبه 21 دی1391ساعت 19:28 توسط م.پ|

«آنتوان خان سوریوگین»، عکاس رسمی دربار پادشاهی قاجار در ایران بود. این عکاس معروف دوره قاجار، مجموعه‌ گوناگونی از تصاویر آداب و رسوم، فرهنگ، مردم و حاکمان ایرانی در زمان قاجار را ثبت کرده است.
گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


:ادامه مطلب:
نوشته شده در یکشنبه 7 آبان1391ساعت 13:30 توسط م.پ|

با عرض سلام و خسته نباشید جلسه ی دبیران بزودی برگزار می شود

با تشکر

نوشته شده در یکشنبه 7 آبان1391ساعت 13:15 توسط م.پ|

یا واکنش زنجیره ای پلیمراز (Polymerase Chain Reaction)، تکنیکی است که با استفاده از آن می توان در مدت زمان کوتاهی قطعه خاصی از مولکول DNA را در شرایط آزمایشگاهی میلیون ها بار تکثیر نمود. این قطعه DNA ممکن است یک ژن، بخشی از یک کروموزوم یا بخش هایی از ژنوم یک موجود باشد. البته در تکثیر DNA با روش PCR محدودیت هایی نیز وجود دارد که مهمترین آنها اندازه قطعات قابل تکثیر می باشد به طوری که حداکثر اندازه قطعه هایی که با روش PCR معمولی تکثیر می گردد، 5 هزار نوکلئوتید (kb 5) و در روش های بهینه شده تا 20 هزار نوکلئوتید (kb 20) می باشد.
با این تعریف، PCR همانند یک دستگاه فتوکپی عمل می کند که بوسیله آن می توان صفحاتی از کتاب ژنوم هر موجود را به تعداد دلخواه و مشابه نسخه اصلی (البته در مواردی همراه با خطاهای جزئی) تکثیر نمود.

اساس این روش بسیار ساده بوده و مانند واکنش همانندسازی DNA در موجودات زنده توسط آنزیم DNA پلیمراز صورت می گیرد. در موجودات زنده، مجموعه ای از چند پروتئین و آنزیم در فرآیند همانند سازی DNA نقش دارند در حالی که در واکنش PCR تنها نوع خاصی آنزیم DNA پلیمراز مقاوم به حرارت به نام Taq polymerase به همراه بافر، کلرید منیزیم و نوکلئوتیدها جهت تکثیر قطعات DNA استفاده می شود.

مخترع واکنش PCR کَری مولیس (Kary Mullis) می باشد که در سال 1983 این روش را جهت تکثیر DNA معرفی کرد. قبل از این کشف، ساخت قطعات DNA با روش های کند و پر هزینه شیمیایی انجام می گرفت. به دلیل اهمیت این اختراع، کاربردهای فراوان و نقش ارزنده آن در پیشرفت علم ژنتیک و زیست شناسی مولکولی، وی جایزه نوبل شیمی را در سال 1993 دریافت کرد.

واکنش PCR به طور روزمره در اکثر آزمایشگاه های تشخیصی و تحقیقاتی استفاده می شود و در موارد بسیاری مثل شناسایی و جداسازی ژن ها، کلونینگ، طبقه بندی و شناسایی موجودات زنده، تشخیص بیماری های ژنتیکی و حتی پرونده های جنایی و تعیین هویت کاربرد دارد. در حال حاضر و نزدیک به 30 سال پس از کشف PCR، تحقیقات ژنتیک مولکولی بدون استفاده از این تکنیک قابل تصور نیست.

سازوکار (برنامه) واکنش PCR
اساس واکنش PCR جهت تکثیر توالی DNA دو رشته ای، تغییرات دمایی می باشد. در ابتدا پیوندهای هیدروژنی دو رشته توالی DNA با حرارت (94-95 درجه سلسیوس) شکسته و دو رشته از یکدیگر جدا می شوند. سپس دمای واکنش پایین آورده می شود (معمولاً 50 تا 60 درجه سلسیوس). در این مرحله، دو قطعه کوتاه DNA تک رشته ای (معمولاً بین 18 تا 30 نوکلئوتید) که دقیقاً مشابه دو طرف قطعه DNA مورد نظر برای تکثیر طراحی و ساخته شده اند (با نام پرایمر یا آغازگر)، به توالی های مکمل خود در دو رشته باز شده DNA متصل می گردند. این دو قطعه انتهای 3’ آزاد جهت فعالیت آنزیم DNA پلیمراز را فراهم می نماید، کاری که در همانند سازی در موجودات زنده توسط آنزیم پریماز و توالی اولیه ساخته شده توسط آن انجام می گیرد. در مرحله بعد، دمای واکنش تا 72 درجه سلسیوس (دمای مناسب آنزیم Taq polymerase) افزایش یافته و عمل تکثیر قطعه DNA مورد نظر بین دو پرایمر با استفاده از نوکلئوتیدهای موجود، توسط آنزیم Taq polymerase مقاوم به حرارت انجام می پذیرد.

مرحله اول: واسرشت سازی (Denaturation30 تا 60 ثانیه

عمل انجام شده در این مرحله: جدا شدن دو رشته DNA

مرحله دوم: اتصال (Annealing30 تا 60 ثانیه

عمل انجام شده در این مرحله: اتصال پرایمرها به نواحی مکمل روی DNA و تعیین محدوده تکثیر قطعه DNA

مرحله سوم: گسترش (Extension یا Elongationبه ازای هر 1000 نوکلئوتید طول قطعه 60 ثانیه

عمل انجام شده در این مرحله: تکثیر قطعه DNA مورد نظر

این 3 مرحله بین 25 تا 40 بار تکرار می شود که به آن چرخه های PCR می گویند.

اجزا واکنش PCR
در یک واکنش PCR از نمونه DNA، آنزیم Taq polymerase، پرایمرها، بافر، یون منیزیم، نوکلئوتیدها و آب حضور استفاده می شود. توضیحات مربوط به هر یک از این اجزا در ادامه ارائه شده است:

- نمونه DNA (الگو)
تکثیر از روی نمونه DNA انجام می شود. این نمونه می تواند، قطعه ای DNA، محصول استخراج DNA ژنومی، DNA پلاسمیدی یا حتی محصول PCR دیگری باشد. معمولاً حدود یک نانوگرم از DNA پلاسمیدی یا فاژی یا یک میکروگرم از DNA ژنومی برای یک واکنش PCR کافی است. بیش از این مقدار، باعث تولید محصولات غیر اختصاصی (قطعات DNA دیگری غیر از قطعه مورد نظر) شده و مقدار کم نمونه DNA نیز باعث کاهش دقت واکنش PCR یا عدم تکثیر قطعه مورد نظر می گردد. کیفیت نمونه DNA نیز مهم است به طوری که باقی ماندن ترکیبات مورد استفاده در مرحله استخراج DNA مثل فنل و EDTA، باعث کاهش فعالیت آنزیم Taq polymerase و عدم حصول نتیجه مورد نظر می گردد. همچنین آلوده شدن واکنش PCR با مقادیر بسیار اندک DNA از هر منبع دیگری، به دلیل حساسیت فوق العاده این تکنیک، ممکن است به تولید قطعات غیر قابل انتظار بیانجامد.

- آنزیم Taq polymerase
این آنزیم برای تکثیر قطعات کمتر از سه هزار جفت باز توصیه شده و پر مصرف ترین آنزیم مورد استفاده در PCR می باشد. به طور معمول حدود یک واحد از این آنزیم در 50 میکرو لیتر از واکنش PCR استفاده می شود. اگر نمونه DNA حاوی مواد ممانعت کننده PCR باشد، می توان این مقدار را دو تا سه برابر افزایش داد ولی مقادیر بالاتر آنزیم باعث تولید محصولات غیر اختصاصی می گردد. گرچه دمای مناسب برای این آنزیم 72 درجه سلسیوس می باشد ولی چون این آنزیم در دمای معمولی نیز قادر به تکثیر می باشد برای جلوگیری از اتصال قطعات پرایمر به نقاط دیگری روی توالی نمونه DNA و امکان تولید قطعات غیر اختصاصی، توصیه می شود که تمامی مراحل آماده سازی واکنش PCR بر روی یخ صورت گیرد.

- نوکلئوتید ها
چهار نوکلئوتید تشکیل دهنده قطعه DNA از اجزا واکنش PCR می باشند که به عنوان واحد های ساختمانی مورد نیاز در ساخت قطعه DNA استفاده می شوند. غلظت مورد نیاز از هر یک از نوکلئوتیدها برای واکنش PCR یکسان و برابر 200 نانو مولار می باشد. برای این منظور از مخلوط های آماده واجد هر چهار نوکلئوتید که با غلظت های مختلف مثل دو میلی مولار، 10 میلی مولار و 25 میلی مولار موجود است، استفاده می شود. به طور مثال، در یک واکنش 50 میکرو لیتری PCR باید 5 میکرو لیتر از مخلوط دو میلی مولار نوکلئوتیدها برای دستیابی به مقدار مورد نیاز در واکنش استفاده کرد.

- بافر
مهمترین نقش بافر PCR تنظیم pH مناسب واکنش PCR و آنزیم Taq polymerase می باشد. اجزای این بافر نقش های دیگری نیز دارند از جمله کلرید پتاسیم که به اتصال پرایمر به DNA الگو (نمونه) کمک می کند.

- یون منیزیم
یون منیزیم یکی از اساسی ترین اجزا واکنش PCR می باشد. انواع مختلف آنزیم DNA polymerase برای فعالیت خود به این یون نیاز دارند و این یون برای اتصال پرایمر و قطعه DNA لازم است. برای تکثیر با Taq polymerase این یون عمدتاً به صورت ترکیب کلرید منیزیم در واکنش PCR استفاده می شود. این ترکیب گاهی در همان بافر PCR قرار داده می شود ولی از آنجا که برای برخی واکنش های PCR لازم است که غلظت این یون تغییر نماید، این ترکیب به طور جداگانه تهیه و به واکنش PCR افزوده می شود.

غلظت بهینه یون منیزیم در واکنش PCR یک تا چهار میلی مولار است. غلظت بالاتر از این مقدار باعث تکثیر قطعاتی غیر از قطعه مورد نظر (قطعات غیر اختصاصی) شده و غلظت پایین این یون نیز ممکن است به کاهش کارایی واکنش و میزان تولید قطعه مورد نظر منجر شود.

- پرایمرها
غلظت بهینه پرایمرها برای واکنش PCR از 100 نانو مولار تا یک میکرو مولار متغییر است. غلظت بیش از این، منجر به تولید قطعات غیر اختصاصی می شود. طراحی پرایمر نیازمند دقت فراوانی است و مرحله بسیار مهمی در امکان پذیر شدن و صحت تکثیر قطعه مورد نظر دارد. دمای مرحله اتصال در برنامه PCR به توالی پرایمرها ارتباط دارد.

وسایل مورد نیاز برای واکنش PCR
حداقل وسایل مورد نیاز برای انجام واکنش PCR، دستگاه ترموسایکلر (ایجاد کننده چرخه های دمایی)، میکرو پیپت، ظرف یخ و وسایل یکبار مصرفی مانند تیپ (جز پلاستیکی که برای کشیدن محلول به میکرو پیپت متصل می شود) و ویال (لوله های درب دار کوچک، در دو اندازه بر اساس گنجایش آنها یعنی 200 و 500 میکرو لیتر، که واکنش PCR در آنها انجام می شود) و ظروف نگهداری آنها می باشد.

ویال

دستگاه ترموسایکلر برای ایجاد دماهای مختلف در مدت زمان مورد نظر، قابل برنامه ریزی می باشد. قبل از تولید این دستگاه، دانشمندان برای انجام PCR از سه حمام آب گرم با دماهای مختلف استفاده می کردند که کار بسیار پر زحمتی بود.

دستگاه ترموسایکلر (PCR)

میکرو پیپت برای برداشتن مقادیر اندک مورد نیاز برای واکنش PCR در مقیاس میکرو لیتر استفاده می شود. بر روی این دستگاه که کار کردن با آن بسیار راحت است، تیپ های یک بار مصرف قرار داده می شود و بدین وسیله حجم مورد نظر از آن برداشته و به واکنش PCR افزوده می شود..

نوشته شده در سه شنبه 18 مهر1391ساعت 21:40 توسط م.پ|

قدمه اي بر فلوسايتومتري
برداشتي از كتاب فلوسايتومتري (اصول و روش‌ها)

فلوسايتومتري روش دستگاهي بسيار سريع و قدرتمندي است كه براي شناسايي ذرات (سلول‌ها) و ارزيابي خصوصيّات آنها به كار مي‌رود. ذرات مورد آزمايش به صورت معلق در مايع با سرعتي حدود 5 تا 50 متر در ثانيه از ميان منفذي باريك و از مقابل پرتوي باريك از نور ليزر عبور مي‌كنند بدين ترتيب امكان جمع‌آوري اطلاعات مربوط به 5000 تا 50000 سلول در هر ثانيه فراهم مي‌شود. غالباً حجم مورد نياز از نمونه مورد آزمايش نيز خيلي كم و حدود 100 ميكروليتر مي‌باشد. در مورد دقت آن نيز بايد گفت كه قادر است تعداد 1 سلول سرطاني در ميان 10000 تا 100000 سلول عادي موجود در نمونة مغز استخوان را شناسايي كند. فلوسايتومتري در بخش‌هاي تحقيقاتي و در آزمايشگاه‌هاي تشخيصي كاربرد وسيعي دارد و براي تشخيص بيماري‌ها، تعيين پيش آگهي و هم براي ارزيابي درمان بدخيمي‌ها كاربرد دارد.

اين روش بر خصوصيات پراكنده سازي نور توسط سلول‌ها (شكل 1) و نيز بر نشر فلورسانس از آنها (شكل 2) استوار است. نشر فلورسانس مي‌تواند با استفاده مستقيم از مواد رنگ‌كننده فلورسنت حاصل مي‌شود (مثل رنگ كننده‌هاي DNA يا RNA كه هم خصوصيت فلورسانس بودن را دارا هستند و هم خود انتخاب مي‌كنند كه به كدام جزء سلولي متصل شوند) يا تركيبي از رنگ فلورسنت با آنتي‌بادي‌هاي مونوكلونال تحت نام عمومي كونژوگه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در اين حالت انتخاب محل اتصال به سلول، توسط جزء آنتي‌بادي موجود در كونژوگه صورت مي‌گيرد و اين آنتي‌بادي است كه به صورت كاملا اختصاصي آنتي‌ژن هدف را بر روي سلول يا در داخل آن شناسايي كرده و به آن متصل مي‌شود و جزء فلورسنت موجود در كونژوگه ابزاري براي رديابي محل و ميزان آنتي‌بادي‌هاي متصل شده به هدف مي‌باشد.

اگر چه سلول‌ها بخودي‌خود داراي فلورسانس اندكي در برخي طول موج‌ها هستند اما بدون بكارگيري نور تهييج كننده كه غالباً ليزر مي‌باشد هيچ سيگنالي توليد و به ردياب‌هاي دستگاه ارسال نخواهد شد. سيگنال‌هاي رديابي شده توسط دستگاه يا از منشاء نور ليزر دستگاه مي‌باشد كه پس از برخورد به سلول در جهات مستقيم (forward scatter) يا عمود بر محور تابش ليزر (side scatter) پراكنده شده و به ردياب‌ها مي‌رسد و يا از منشاء فلوروكروم متصل به سطح ذره مي‌باشد. فلوروكروم‌هاي متصل شده به سطح يا داخل سلول بر اثر تابش نور ليزر تهييج شده و انرژي نور تابيده شده را جذب كرده و سپس در طول موج ديگري به صورت تابش فلورسانس آزاد مي‌سازند.

شكل 1

شكل 2

سلول‌ها از اجزاء مختلفي مثل غشاء سيتوپلاسمي، غشاء هسته‌اي، هسته و سيتوپلاسم تشكيل مي‌شود و تقريبا همه مولكول‌هاي موجود در قسمت‌هاي مختلف سلول را مي‌توان با استفاده از فلوسايتومتري رديابي و تعيين مقدار نمود. معمولاً مولكول‌هاي سطحي موجود در غشاء سيتوپلاسمي براحتي در دسترس آنتي‌بادي قرار مي‌گيرند ولي براي رسيدن آنتي‌بادي يا مادة فلورسانس به مولكول‌هاي دروني سلول روش‌هاي مطمئن و موثري لازم است.

هر سلولي بر حسب نوع و تخصصي كه به عهده دارد مولكول‌هاي مختص به خود را بيان مي‌كند، بدين معني كه همة ژن‌ها در همة سلول‌ها بيان نمي‌شوند بلكه برحسب وظيفه‌اي كه در طي تمايز بر عهدة سلول گذاشته شده است و بر حسب محيطي كه در آن قرار مي‌گيرد هر سلولي خود انتخاب مي‌كند كه در پاسخ به شرايط محيطي كدام ژن را فعال سازد. بنابر اين رديابي پروتئين‌هاي سلولي حاصل از بيان ژن‌ها هم در سطح و هم در درون سلول مي‌تواند وسيله‌اي بسيار مفيد براي شناسايي سلول باشد.

مولكول‌هاي سطحي سلول‌ها تحت نام عمومي CD كه مخفف Cluster Differentiation مي‌باشد شناخته مي‌شوند و براي رديابي آنها از آنتي‌بادي‌هاي منوكلونال كونژوگه با فلوروكروم استفاده مي‌شود. مثلا ماركرهاي سطحي سلولهاي NK عبارتند از CD16 و CD56 كه آنتي‌بادي‌هايي با همين نام قادرند اين مولكول‌ها را در سطح سلول شناسايي نمايند. اغلب لفظ آنتي‌بادي در گفتار يا نوشتار حذف مي‌شود مثلاً كونژوگه CD16 همان آنتي‌بادي شناسايي كننده CD16 مي‌باشد كه متصل به فلوروكروم است. يا كونژوگه CD34 اشاره به آنتي‌بادي شناسايي كنندة CD34 دارد كه با فلوروكروم مناسبي كونژوگه شده است (CD34 ماركر اختصاصي سلول‌هاي ريشه‌اي تمايز نيافته مغز استخوان مي‌باشد).

با استفاده از فلوسايتومتري محصولات پروتئيني ژن‌ها در داخل سلول نيز قابل رديابي هستند و نامگذاري آنتي‌بادي‌هاي مورد استفاده براساس نام پروتئين مورد نظر صورت مي‌گيرد. مثلاً پروتئين Zap-70 ساروگيت ماركر براي موتاسيون‌هاي ناحيه متغير زنجيره سنگين ايمونوگلوبولين مي‌باشد و در تعيين زير گروه‌هاي CLL اهميت دارد و توسط آنتي بادي با همين نام قابل شناسايي است.

فلوسايتومترهاي اوليه قادر بودند فقط يك يا دو رنگ فلورسانس را تجزيه و تحليل كنند اما امروزه دستگاه‌هايي عرضه شده‌اند كه قادرند يازده رنگ فلورسانس را به طور هم‌زمان رديابي و تجزيه و تحليل كنند. اساس و نحوة كار فلوسايتومتر بحث پايه‌اي براي درك روش‌هاي مختلف فلوسايتومتري است.

براي انجام فلوسايتومتري لازم است كه ابتدا سلول‌ها با فلوروكروم‌ها نشاندار شوند. از طرفي براي نشاندار كردن اجزاء داخلي سلول بايد اقدامات خاصي را انجام داد تا آنها در دسترس آنتي‌بادي يا ماده فلورسنت قرار گيرند روش‌هاي رنگ‌آميزي با فلوروكروم‌ها و استفاده از مواد نفوذپذير كننده متنوع براي نفوذپذير كردن سلول‌ها خود بحث ديگري است كه بايد جداگانه به آن پرداخته شود.

تعداد فلوروكروم‌هاي مورد استفاده براي فلوسايتومتري در طي ساليان متمادي مرتباً افزايش يافته است و اين احتمال وجود دارد كه در آينده، تعداد فلوروكروم‌هاي مورد استفاده براي آناليز سلول‌ها بيش از اين نيز افزايش يابد. شناخت انواع فلوروكروم‌ها و آگاهي از مزيت‌ها و معايب هر كدام تنها راه استفاده بهينه از آنها براي دستيابي به مقاصد علمي تحقيقاتي است.

براي انجام هر نوع فلوسايتومتري ابتدا بايد سلول‌ها را آماده كرد به طوري كه سلول‌ها به صورت تكي در آمده و در محيط مناسبي معلق شده باشند. بعضاً يك مرحله تخليص براي بالا بردن غلظت سلول‌هاي مورد نظر در نمونه ضرورت پيدا مي‌كند روش‌هاي مختلفي براي تهيه، تخليص و آماده سازي سلول وجود دارند و روش انتخاب شده به نوع سلول مورد ارزيابي بستگي دارد.

پس از تهيه سوسپانسيون مناسب، سلول‌ها بايد با مواد فلورسانس رنگ شوند و يا با آنتي‌بادي‌هاي كونژوگه با فلوروكروم نشاندار شوند. روش نشانداركردن تحت تاثير فاكتورهاي زيادي قرار مي‌گيرد از جمله: ميزان اختصاصي بودن آنتي‌بادي و غلظت آنتي‌ژن در سطح يا داخل سلول، مناسب بودن غلظت آنتی بادی مورد استفاده و به کار بردن كنترل‌هاي مثبت و منفي مناسب در آناليز سلول‌ها.

داشتن برنامه‌هاي كنترل كيفي براي روش‌ها و تجهيزات در هر نوع فلوسايتومتري ضروري بوده و يك نياز اساسي محسوب مي‌گردد. اين برنامه‌ها براي اطمينان از كيفيت نتايج بدست آمده به كار برده مي‌شوند. همچنين برنامه‌هاي كنترل كيفي بايستي مرتباً و در حد كفايت انجام شوند تا تشخيص نقاط اشكال به آساني ممكن گردد. بدين منظور، برنامة كنترل كيفي در هر دو زمينة، كنترل كيفي داخلي و روش‌هاي ارزيابي كيفي خارجي، بايد به اجرا گذاشته شوند.

در فلوسايتومتري طي دو مرحلة جمع‌آوري اطلاعات و مرحلة آناليز اطلاعات امكان خطا وجود دارد كه با به كارگيري روش صحيح تهية نمونه سلولي و تنظيم دقيق دستگاه مي‌توان از خطاهاي مربوط به مرحلة جمع‌آوري اطلاعات جلوگيري كرد اما توانايي اپراتور در طراحي صحيح آزمايش، تنها جنبه‌اي از كسب اطلاعات است كه براي آن روش‌هاي كنترل خطا وجود ندارد. بدين معني كه انتخاب آنتي‌بادي مناسب و انتخاب فلوروكروم متناسب با غلظت و موقعيت آنتي‌ژن نيازمند تجربيات و اطلاعاتي است كه بايد توسط محقق كسب شوند.

آپوپتوز يكي از شكل‌هاي مرگ سلول مي‌باشد كه از نظر بيولوژي اهميت زيادي دارد و به همين دليل رديابي و اندازه‌گيري آپوپتوز در تحقيقات و موارد باليني اهميت پيدا مي‌كند. سلول‌هاي در حال آپوپتوز نشانه‌هاي زيادي دارند كه قابل اندازه‌گيري با فلوسايتومتري مي‌باشند اين نشانه‌ها عبارتند از تغييرات در غشاء پلاسمائي سلول، تغييرات در نفوذپذيري غشاء پلاسمائي، تغييرات در نفوذپذيري غشاء ميتوكندري، فعال‌سازي كاسپازها و شكستگي‌هاي DNA سلولي. شناسايي هر يك از اين تغييرات به تنهايي يا تركيبي از آنها به وسيلة فلوسايتومتري، امكان شناسايي و اندازه‌گيري سلول‌هاي آپوپتوتيك را از ميان مخلوطي از سلول‌هاي ديگر فراهم مي‌كند همچنين اطلاعات با ارزشي در بارة مسير مولكولي مرگ سلول‌ها به دست مي‌آيد.

دسترسي به رنگ‌های فلورسنتي که به صورت خطی و متناسب با غلظت به DNA سلولي متصل می‌شوند فلوسایتومتری را برای آنالیزDNA توانمند ساخته است. امروزه تعیین کمی مقدار DNA، شناسایی سلول‌های دیپلوئید نرمال در حالت استراحت، شناسايي سلول‌هايي كه به طور فعال DNA سنتز مي‌كنند و شناسايي سلول‌هايي كه در مرحلة پیش میتوز و یا میتوز هستند توسط فلوسايتومتر امكان پذير شده است. هنگامي كه فازهای مختلف چرخة زندگي سلول‌ها مشخص شدند، مي‌توان با توام‌كردن روش‌هاي رديابي پروتئین‌های مؤثر در چرخة سلولی به وسيلة آنتي‌بادي‌هاي اختصاصي و روش تعيين مقدار DNA بيان پروتئين‌ها را در فازهاي مختلف زندگي سلول‌ها بررسي كرد. اضافه‌نمودن آنالوگ تیمیدین يا بروموداکسی یوریدین به محيط كشت سلولي امكان شناسایی سلول‌هایی را فراهم مي‌كند که فعالانه در حال سنتز DNA هستند. با استفاده از روش تعيين مقدار DNA همچنين مي‌توان تعداد کروموزوم‌ها (هنجار یا ناهنجار) را مشخص كرد. سلول‌هايي كه به حالت پلوئیدی (برای مثال در مگاکاریوسیت‌ها) و يا آناپلوئیدی (برای مثال در بیماری‌های بدخیم) مي‌باشند نيز با اين روش قابل شناسايي هستند.

روش فلوسايتومتري در ساية افزايش روزافزون تعداد آنتي‌بادي‌ها، تترامرها و رنگ‌هاي توليد شده براي استفاده در ارزيابي فعاليت سلول‌ها به عنوان يك ابزار مهم در مطالعة سلول‌هاي سيستم ايمني در آمده است. فلوسايتومتري چند رنگي اين امكان را فراهم آورده است كه انواع سلول‌هاي موجود در نمونة خون يا سلول‌هاي كشت شده به تفكيك مورد ارزيابي قرار گيرند. سلول‌هاي تحت مطالعه با استفاده از آنتي‌بادي‌هاي اختصاصي معرف زير گروه‌هاي سلولي، شناسايي مي‌شوند و خصوصيات رفتاري آنها نيز با استفاده از آنتي‌بادي‌هاي اختصاصي (مثلاً ضد سايتوكين) و يا رنگ‌هاي ارزيابي كنندة حيات سلولي تعيين مي‌شوند. با استفادة هم‌زمان از دو روش آناليز سلولي و جداساز سلولي (cell sorter) امكان مطالعة بيشتر و كشت سلول‌هاي كاملاً شناخته شده از نظر فنوتايپي يا رفتاري فراهم مي‌گردد.

در حضور يون‌هاي کلسیم خصوصیات طیفی برخي از رنگ‌های فلورسنت تغییر می‌یابد. از اين رنگ‌ها براي اندازه‌گيري تغييرات غلظت كلسيم اجزاء سلولي در هنگامي ‌که سلول‌ها بوسیله انواع محرک‌ها تحریک می‌شوند استفاده مي‌شود.

بيشترين مورد استفاده از فلوسایتومتری ارزيابي آنتی‌ژن‌هاي سطحی بیان‌شده بر روی سلول‌ها مي‌باشد. اما علاوه بر آن سلول‌ها ممکن است با روش‌هاي مختلف برای اندازه‌گیری خصوصیات عملکردی بوسیلة فلوسایتومتری مورد بررسی قرار گیرند. مي‌توان تغییرات زماني بیان گیرنده‌ها را تعيين كرد يا برهمكنش یک نوع سلول را با سلول دیگر اندازه‌گیری نمود. بعلاوه، امكان ارزيابي تغییرات در فعالیت آنزیم‌ها و پتانسیل غشایی وجود دارد. همچنین مي‌توان آزمایشاتی برای نشان دادن فاگوسیتوز و آزادسازی مولکول‌های فعال زيستي (bioactive) انجام داد.

روش جداسازي سلول‌ها با استفاده از خصوصيات فلورسانس آنها توسط ايمونولوژيست‌هايي ابداع شد كه تلاش مي‌كردند جمعيت‌هاي خالص سلول‌ها را از نمونه‌هاي مختلط تهيه كرده و پس از تكثير آنها در محيط كشت سلولي، نقش مجزاي هر سلول را در سيستم ايمني بررسي نمايند. روشي كه آنها به كار بردند Fluorescence Activated Cell Sorting يا به طور خلاصه FACS ناميده شد. جداسازهاي جرياني (flow sorter) وسايلي ضروري و پرطرفدار در علوم بيولوژيكي و علوم ديگر هستند. كارآيي اصلي اين جداسازها، چنانچه از نامشان بر مي‌آيد، جدا كردن جمعيت‌هاي سلولي دلخواه از ميان جمعيتي هتروژن از سلول‌ها براي مطالعة بيشتر مي‌باشد. بطور كلي اگر سلول يا ذره‌اي داراي خصوصيات منحصر به فردي از نظر فيزيكي يا شيميايي باشد با استفاده از آن خصوصيات مي‌توان براحتي آن را شناسايي كرده و توسط flow sorter از ديگر سلول‌هاي همراه جدا كرد.

مبحث مهم ديگر نرم افزارهاي مورد استفاده در فلوسايتومتري هستند. در اوايل، دستگاه‌هاي فلوسايتومتر اطلاعات سلولي جمع‌آوري شده توسط دستگاه را با فرمت خاصي ذخيره مي‌كردند كه استفاده مجدد از اطلاعات ذخيره شده در كامپيوترهاي معمولي (PC) غيرممكن مي‌شد، اما امروزه نسل سوم استانداردهاي فايل فلوسايتومتري (FCS3) تنظيم و تصويب شده است و رعايت اين استانداردها توسط توليد كنندگان دستگاه‌ها سبب شده است تا فايل‌هاي اطلاعات ذخيره شدة فلوسايتومتري كاربرد عمومي‌تري پيدا كند. نرم افزارهاي مورد استفاده مي‌توانند براي جمع‌آوري اطلاعات و پردازش آنها، ترسيم نمودارهاي يك، دو يا سه بعدي از اطلاعات و يا براي انجام محاسبات رياضي و آماري بر روي اطلاعات به كار برده شوند. معرفي انواع نرم افزارهاي رايج براي باز كردن و مديريت فايل‌هاي فلوسايتومتري و محاسن و محدوديت‌هاي هر كدام نيازمند مجالي ديگر است.

اگر چه اين مقدمه خيلي حجيم و طولاني شد اما براي ذكر عناوين و موضوعات مطرح در فلوسايتومتري ناگزير از آن بودم اميد است كه بتوانم در روزهاي آينده عناوين مطرح شده را با جزئيات بيشتري براي استفاده خوانندگان عزيز ارائه نمايم. مسلماً آگاهي از نقطه نظرات خوانندگان راهگشاي مسير ارائه اين اطلاعات خواهد بود

نوشته شده در سه شنبه 18 مهر1391ساعت 21:38 توسط م.پ|

با عرض سلام خدمت همکاران محترم و خسته نباشید شروع سال جدید را تبریک عرض می کنم و امیدوارم سالی پر از فعالیت مفید داشته باشید و نتیجه کارهایتان را ببینید

گروه های اموزشی قرچک


نوشته شده در سه شنبه 18 مهر1391ساعت 21:36 توسط م.پ|


استخوان های دست

درمان در این بیماری چگونه است؟

معمولا درمان چهار مرحله دارد که در مرحله ی 1 و 2 سعی می‌ شود با استفاده از فیزیوتراپی، ورزش و درمان با میدان مغناطیسی(مگنت ‌تراپی) اوضاع را بهتر كرد.

جالب است بدانید که موثر بودن میدان مغناطیسی در درمان آرتروز زمانی کشف شد که  بیماران مبتلا به سرطان مجبور بودند به مدت 4 هفته تحت درمان با MRI قرار بگیرند تا پزشکان رشد تومور را در آنها بررسی کنند.

تعجب‌ آور این بود که بعد از یک سال، آن دسته از بیماران که آرتروز هم داشتند، خیلی بهتر شدند. البته درمان‌های دیگری مثل تزریق اسید هیالورونیک یا استفاده از قرص‌های کندرویتین و گلوکزآمین هم وجود دارد.

چه زمانی کار به جراحی می ‌کشد؟

از درجه ی دو به بعد باید جراحی انجام شود. تا 20 سال پیش که آرتروسکوپی، یعنی همان جراحی بسته را  نداشتیم، اگر مینیسك یك ورزشكار پاره می ‌شد، جراح، زانو را با شکاف بزرگ باز می ‌کرد و تمام مینیسکی را که قسمتی از آن پاره شده بود، برمی ‌داشت و چون فنری وسط غضروف استخوان نبود که بتواند فشار را از بالا به پایین بگیرد، آرتروز به وجود می ‌آمد و منجر به شکستن و راست‌ کردن محور زانو تا تعویض مفصل می‌ شد.

اما امروزه با استفاده از روش‌های جدیدتر مثل آرتروسکوپی، فقط همان قسمت پاره شده ی مینیسک را بر می ‌دارند، یعنی 20 تا 25 درصد آن برداشته می ‌شود و حدود 70 تا 75 درصد آن هنوز در مفصل است که می‌ تواند فشار را قبول کند.

آرتروسکوپی زانو و شانه
آرتروسکوپی (Arthroscopy) روشی با تهاجم اندک و با عوارض بسیار کمتر از جراحی باز زانوست که در میان مفاصل، آرتروسکوپی زانو بیشتر از دیگر مفاصل رایج شده است.

در روش آرتروسکوپی با استفاده از دو سوراخ کوچک که از یکی از آنها تلسکوپ وارد می‌ شود، تمام جزئیات عمل را می ‌توان بر صفحه ی بزرگی نمایش داد (روی تصویر بالا کلیک کنید).

آیا لیزر هم در جراحی زانو كاربرد دارد؟

بله، لیزر درمان موثری است و از خواصی که دارد و هنوز هم کاملا کشف نشده، این است که بیمارانی که تحت این نوع جراحی قرار گرفته‌اند، بعد از عمل درد بسیار کمتری دارند. دکتر اولو( اولین کسی که در سال 1985 لیزر را در جراحی آرتروسکوپی استفاده کرد) معتقد است که فشار وارده به اعصاب مفصلی، در لیزر کمتر است.

از دیگر مزایای لیزر این است که بعد از عمل جراحی، خونریزی وجود ندارد و مهم تر از همه اینکه با لیزر می ‌توان خیلی دقیق‌ تر غضروف شل شده را سفت کرد، در صورتی که با تیغ اگر بخواهیم ریش ریش‌های غضروفی را برداریم، ممکن است قسمت‌های سالم هم برداشته شود.

سعی این است که با هر تکنیکی که می‌ شود، غضروف سطح مفصلی یا مفصل خود بیمار را نگه داریم، چون اگر ما زود تصمیم به برداشتن سطح مفصل و تعویض آن با پروتز بگیریم،  بیمار قادر به استفاده از تکنولوژی سلول‌های بنیادی نخواهد بود.

آیا درمان آرتروز با استفاده از سلول‌های بنیادی نیز یك روش جدید است؟

بله، یكی از روش‌های جدید درمانی، كشت و تكثیر سلول‌های غضروفی در بیرون بدن و سپس پیوند دوباره به مفصل آسیب ‌دیده است كه برای این كار نیاز به تكنیك‌های بسیار پیشرفته و فراهم شدن شرایط مناسب جهت رشد و تكثیر سلول‌هاست. این روش بسیار موثر بوده و در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

دکتر محمد مهدی شكیبایی، استاد دانشگاه مونیخ (لودویك ماكسی میلیام) یکی از کسانی است که روی این قضیه کار می‌ کند. البته، استفاده از این روش‌ها تنها در مواردی كه بیمار به موقع به پزشك مراجعه كرده و زخم‌های غضروفی اندازه ی كوچك تا متوسط داشته باشند، امكان ‌پذیر است و در صورت مراجعه ی دیر هنگام بیمار و تخریب تمام غضروف مفصلی، تنها راه درمان، تعویض كل مفصل و استفاده از مفصل مصنوعی است.

نوشته شده در پنجشنبه 5 مرداد1391ساعت 18:27 توسط م.پ|

hرتروز در واقع التهاب و تخریب تدریجی غضروف مفصلی و استخوان زیر غضرف است و یکی از شایع ترین عوامل ایجاد درد و ناراحتی در مفصل زانو به حساب بیاید. معمولا این مشکل در سنین بعد از 40 سالگی مشاهده می شود اما با توجه به تغییر الگوی رفتاری بشر امروزی کاهش تحرک و فعالیت که باعث ضعیف شدن عضلات می شود و افزایش وزن و تغییر رژیم که باعث افزایش وزن شده، مجموع این مسائل باعث شده است که ما گاها تغییرات آرتروزی را در مفصل افراد در سنین زودتر از سن 40 سالگی هم مشاهده کنیم .

این بیماران معمولا از احساس درد و خشکی در ناحیه مفصل زانو شاکی هستند که این درد با فعالیت های فیزیکی و وارد شدن وزن و نیرو به سطح مفصل و خم و راست کردن مفصل تشدید می شود. همچنین بیمار از احساس خشکی بدنبال مدتی بیحرکتی شکایت می کند. یعنی صبح که از خواب بیدار می شود و یا زمانی که مدتی درحالت نشسته و بی تحرک قرار گرفته، بعد از این مدت در ابتدای فعالیت احساس خشکی می کند و مفصلش به سختی قادر به حرکت است.
در موارد شدید ممکن است که بیمار دچار
تورم مفصل و یا بافت های نرم اطراف مفصل بشود که این مورد گاها می تواند باعث کاهش دامنه حرکتی مفصل بشود یعنی بیمار قادر به صاف کردن مفصل تا انتهای دامنه و یا خم کردن مفصل تا انتهای دامنه نخواهد بود .
آرتروز شدید و پیشرفته در بعضی از موارد باعث ایجاد تغییر شکل در مفصل زانو می شود و در موارد شدید باعث ایجاد پرانتزی شدن زانوها شده که خود پرانتزی شدن زانو ها موجب افزایش درد و ... می شود.


نوشته شده در پنجشنبه 5 مرداد1391ساعت 18:22 توسط م.پ|

در آغاز روزه داری، زبان باردار است، عرق بدن زیاد می شود، دهان بو می گیرد، گاه آب بینی را می افتد و همه، علامت شستشوی کامل بدن است. پس از سه، چهار روز، بو برطرف می شود، اسیداُوریک ادرار کاسته می شود و شخص احساس سبکی و خوشی خارق العاده ای می کند و در این حال اعضا هم استراحتی دارند. 


دکتر کارلو آمریکایی در مورد فواید روزه می گوید:


روزه درمانی دراز مدت برای موارد زیر تجویز می شود:


1-  فشار خون زیاد،2-تَصَلُّب شرائین که تازه آغاز شده،3-گرفتگی مجاری خون و لنف،4-آسم قلب،5-آنژین قلبی،6- سرطان خون،7- امراض عصبی،8-اختلالات دستگاه متابولیسم (چاقی، نِقرِس، ورم مفاصل، رماتیسم،9-امراض کبد،10- ورم کیسه صفرا،11-امراض معده و روده،12-یبوست مزمن،13-ورم لوزه مزمن،14-زکامهای حلق و بینی،15-زکامهای نای و نایژه،16-ناراحتی های کلیه و مثانه،17-امراض زنان (تورم لگن خاصره، اختلالان قائدگی، نازایی، یائسگی)،18- اگزما،19-دمل،20-کورک و کهیر،21-امراض چشمی مثل آب سبز،22-سر درد مزمن،23-افسردگی،24- ضعف جنسی،25-هیجان شدید،26-وسواس،27- نوالژی، مخصوصاً میگران،28- صعب العلاج،29- سرطان قبل از آشکار شدن


 دکتر کارلو :روزه ای که اسلام واجب کرده، بزرگترین ضامن سلامتی بدن است.


دکتر کارل (فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی) می گوید: لزوم روزه داری در تمام ادیان تأکید شده است. در روزه ابتدا گرسنگی و گاهی نوعی تحریک عصبی و بعد ضعف احساس می شود، ولی در عین حال کیفیات پوشیده ای که اهمیت زیادی دارند، به فعالیت می افتند و بالاخره تمام اعضا مواد خاص خود را برای نگهداری و تعادل محیط داخلی و قلب قربانی می کنند.


دکتر کودل پا فرانسوی می گوید: 5/4 بیماری ها از تخمیر غذا در روزه ها است که همه با روزه اصلاح می گردد.


دکتر بندیکت :در این مدت (ایام روزه) در ترکیب خون، هیچگونه اخلاطی به هم نرسیده و آن نوری که در بعضی از روزه داران دیده می شود، یک حالت جوانی و نشاطی است که برای روزه داران رخ می دهد.
نوشته شده در پنجشنبه 5 مرداد1391ساعت 1:28 توسط م.پ|

دهان

Sagittalmouth.png

از هنگامی که شما شروع به جویدن غذا می‌کنید، هضم غذا نیز شروع می‌گردد. دهان در اثر جویدن و آنزیم‌های موجود در بزاق باعث گوارش مکانیکی (توسط [دندان]‌ها و ماهیچه‌های فک پایین) و شیمیایی می‌شود. بزاق مخلوطی از ترشحات سه جفت غدهٔ زیرزبانی، زیرآرواره‌ای و بناگوشی است. مادهٔ دیگری نیز در آن وجود دارد که موسین نام دارد و به هنگام مخلوط شدن با آب به مادهٔ چسبناک و قلیلیایی به نامموکوز تبدیل می‌شود و باعث چسبیده شدن ذرات جویده‌شده به هم و تسهیل در بلع می‌شود. غده‌های ترشح کنندهٔ موسین در سراسر لولهٔ گوارشی وجود دارند. در بزاق آنزیمی به نام پتیالین وجود دارد که یک آمیلاز ضعیف است و از غدد بناگوشی ترشح می‌شود. این آنزیم کربوهیدرات‌ها حمله کرده و نشاسته را به مالتوز تبدیل می‌کند. آنزیم دیگر موجود در بزاق لیزوزیم است که باعث ضدعفونی دهان و از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود. بنابراین بزاق باعث گوارش، ضدعفونی حفرهٔ دهان، کمک به حس چشایی، مرطوب نگاه داشتن دهان و تسهیل سخن گفتن می‌شود. پس از جویده شدن، غذا در اثر عمل بلع به مری و از طریق آن به معده راه می‌یابد. دهان یک مرددهان اولین عضو دستگاه گوارش بدن است که غذا و آب برای گوارش اول وارد این عضو می‌شوند. دهان شامل حفره دهان، دندانها، زبان، بزاق، لثه و سقف دهان است فک بالا ثابت است و حرکت نمی‌کند. ولی فک پائین حرکت دارد و عمل باز و بسته شدن دهان را انجام می‌دهد. در داخل استخوان هر فک حفراتی وجود دارد که ریشه دندانها در آن قرار می‌گیرد. در این حفرات دندانها بوسیله الیاف دور دندان به استخوان فک متصل می‌شوند. روی آرواره‌ها و دور دندان را لثه می‌پوشاند. به آرواره لثه و الیاف نگهدارنده دور دندان بافت نگهدارنده دندان گفته می‌شود. دهان انسان در اعمال زیادی نظیر حرف زدن خندیدن. چشیدن . گاز گرفتن. جویدن و بلعیدن غذا شرکت دارد. اولین قدم در راه گوارش غذا. خرد کرد و جویدن مواد غذایی است که توسط دندانها صورت می‌گیرد . هرکدام از دندانها با شکل خاص خود به عمل جویدن کمک کی کنند. دندانهای پیشین برای بریدن . دندانهای نیش برای پاره کردن و دندانهای آسیا برای خرد کردن لقمه شکل گرفته است.

نوشته شده در سه شنبه 30 خرداد1391ساعت 23:26 توسط م.پ|

سل عفونت مزمنی است که به وسیله باکتری " میکوباکتریوم توبرکلوزیس" و گاهی به وسیله سایر مایکوباکتریوم ها ایجاد می شود. این بیماری اغلب ریه را درگیر می کند ، اما تقریبا هیچ کدام از دستگاههای بدن از شر بیماری " سل " در امان نیستند و سایر اعضای بدن هم ممکن است با این بیماری درگیر شوند.


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:21 توسط م.پ|

قلب اساسا یک پمپ عضلانی توخالی است که بدون توقف خون را به سراسر بدن پمپ می کند اگرچه قلب بزرگتر از مشت دست نیست ؛ ولی در طول دوران عمر در حدود 300 میلیون لیتر خون را پمپ می کند. رگ های بزرگ خون که به قلب متصل اند خون را به ریه ها و سراسر بدن می برند و باز می گردانند.


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:20 توسط م.پ|

كنترل و تنظیم بیان ژن یا میزان تولید یك فرآورده ژنی در سطوح مختلف مانند رونویسی و ترجمه، عملكردی پایه ای و ضروری برای تمام موجودات به شمار می آید. این فرآیند كلیدی، بسیار دقیق و پیچیده، به عنوان یك پیش نیاز (مقدمه واجب) برای تولید و ابقا یا نگاهداری (نسبی) انواع فراوان تیپ های متفاوت بافتی و سلولی، برای یك موجود ضروری است...

نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:19 توسط م.پ|

چندین هزار سال است که سلولهای ما از دستور کوچکی که در درون آن ها نهفته است، پیروی می کنند و سلولهای مشابه خود تولید می کنند. اما راز این توالد و انتقال صفات برای قرن ها نهفته بود. انسان قرن بیستم در پرتو پیشرفت دانش ژنتیک توانست بخش عظیمی از این معما را حل کند، اگر چه هنوز راه درازی در پیش دارد.

نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:18 توسط م.پ|

الزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتى راه بازگشت به خانه را فراموش می کند.
در سال ۱۹۰۶ میلادى آلویس آلزایمر پزشک آلمانى پس از 20 سال تحقیق توانست تعریفى علمى از این بیمارى ارائه دهد. این بیمارى براى قدردانى از یک عمرتحقیق آلویس آلزایمر،«آلزایمر» نامیده شده است. آلزایمر که به بیمارى پیرى معروف است در واقع چیزى بیشتر از یک فراموشى ساده است.
بیمارى آلزایمر در واقع مشکلى مغزى است. مغز ما از میلیون ها سلول عصبى تشکیل شده است. هر دسته از این سلول هاى عصبى با هم تشکیل یک بخش را می دهند و هر بخش عهده دار یک مسؤلیت است.

نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:17 توسط م.پ|

ایدز یا نشانگان نقص اکتسابی ایمنی در اثر ویروسی به نام HIV  (ویروس نقص ایمنی انسان) به‌وجود می‌آید.

از زمان آلوده شدن بدن به HIV  تا بروز ایدز ممکن است  ۶  ماه تا ده سال و یا بیش‌تر طول بکشد در این مدت گرچه فرد به ظاهر سالم به نظر می‌رسد، اما ناقل بیماری است و می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند. AIDS  مخفف عبارت «نشانگان نقص ایمنی اکتسابی» به زبان انگلیسی است...


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:16 توسط م.پ|

درون جنین میلیونها سلول بنیادی وجود دارد که بزرگی همه آنها کمتر از یک نقطه است. این سلولها از پتانسیل بالایی برخوردار هستند و می‌توانند طی فرایند تمایز یابی به سلولهای بافتهای مختلف در بدن تبدیل شوند. پتانسیل تقریبا نامحدود این سلولها آنها را در کانون تحقیقات پزشکی قرار داده است. تصور کنید که این سلولها بتوانند حافظه بیمار مبتلا به آ آلزایمر را به وی برگردانند.

پوستی را که در اثر سانحه آسیب دیده جایگزین کنند یا بیمار معلولی را قادر به راه رفتن دوباره کنند! و .... اما پیش از آنکه دانشمندان نحوه استفاده از سلولهای بنیادی را برای مقاصد پزشکی فرا بگیرند باید دریابند که چگونه می‌توانند قدرت این سلولها را تحت کنترل خود درآورند. آنها باید نحوه استفاده از سلولهای بنیادی و تبدیل آنها به بافتها یا اندامهای خاصی را فرا بگیرند تا بتوانند یک بیمار یا بیماری علاج کنند...


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:16 توسط م.پ|

پوکی استخوان (Osteoprosis)یک بیماری شایع متابولیک استخوان بوده و در آن کاهش عمومی و شدید در توده استخوانی (پوک شدن استخوان) بوجود می‌آید. که در آن عناصر تشکیل دهنده استخوان از نظر کیفیت تغییر نمی‌کند، ولی از نظر کمیت کاهش می‌یابد. در این بیماری به فعالیت استئوکلاسته افزوده می‌شود. استئوپورزپیری ، پدیده فیزیولوژیکی نزد افراد مسن محسوب می‌شود. این بیماری وقتی بروز می‌کند که کاهش توده استخوان بیش از حد سریع باشد. در ضمن خانمها بسیار بیشتر از آقایان دچار پوکی استخوان می‌شوند. و همینطور با افزایش سن احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‌شود.


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:15 توسط م.پ|

آستیگماتیسم (astigmatism) یك نقص خفیف و به راحتی قابل درمان انحنای چشم شماست که باعث تاری دید می‌شود.
آستیگماتیسم هنگامی به وجود می آید كه لایه خارجی و شفاف جلوی چشم یعنی قرنیه و یا عدسی چشم كه درون چشم قرار دارد، انحنایش در یك جهت كمی متفاوت از انحنایش در جهت دیگر است.
به این ترتیب سطح قرنیه یا عدسی در بعضی نواحی مسطح‌تر یا منحنی‌تر از نواحی دیگر است.
هنگامی كه قرنیه دارای اعوجاج باشد، شما مبتلا به "آستیگماتیسم قرنیه‌ای" هستید. هنگامی كه عدسی دارای اعوجاج باشد" آستیگماتیسم عدسی" دارید.نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:14 توسط م.پ|

فردریک گولاندهاپکینز در ۲۰ ژوئن ۱۸۶۱ در ایست‌پورن انگلیس در خانواده‌ای متوسط دیده به جهان گشود، پدرش برادرزاده «جرارد مانلی هاپکینز» یکی از شعرای معروف انگلیس بود. فردریک هیچ وقت طعم محبت پدر را نچشید زیرا وقتی که نوزاد بود، پدرش را از دست داد.مادرش نیز فقط به فکر خودش بود و تنها تا ده سالگی مسئولیت نگهداری فردریک را به عهده گرفت، سپس او را به یک مدرسه شبانه‌روزی سپرد. فردریک همیشه با میکروسکوپی که از پدرش به یادگار مانده بود به تماشای اجسام ریز می‌پرداخت. او به ادبیات نیز علاقه‌مند بود و گاهی اشعار کوتاهی هم می‌سرود.

نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:14 توسط م.پ|

دکتر راجر کادی و دکتر کورتیس شرایبر از "مرکز مراقبت از سردرد" اسپرینگ‌فیلد در میسوری تاثیر وبی‌خطربودن تزریق‌ منفرد بوتاکس را در مقابل تزریق دارونما در پیشگیری از حملات میگرن مورد ارزیابی قرار دادند.
این پژوهشگران در نشریه Headache گزارش می‌دهند که بوتاکس: "اثرات مفید،اما محدودی بر فراوانی حملات میگرن دارد، اما در پایین آوردن شدت سردرد موثر نیست."...


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:10 توسط م.پ|

از شایع‌ترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشم‌ها می‌توان به انواع آلرژی‌ها اشاره کرد.
آقای دکتر، زیر چشمانم همیشه تیره است شما نمی‌دانید علت این تیرگی چیست؟ آقای دکتر، ممکن است گودی زیر چشمانم ارثی باشد؟دکتر، زیر چشمانم همیشه گود رفته است اما مدتی است این گودی تیره شده و روی چهره‌ام تاثیر خیلی بدی گذاشته است. آیا می‌شود کاری کرد؟
اینها پرسش‌هایی است که شما کمابیش با آنها آشنا هستید. سوالاتی که بیشتر از روی ناامیدی مطرح می‌شود و پاسخ چندان امیدوارکننده‌ای ندارد...


نوشته شده در پنجشنبه 14 اردیبهشت1391ساعت 16:8 توسط م.پ|

با سلام خدمت همکاران محترم زیست شناسی منطقه قرچک

با سلام و تبریک سال جدید ،امیدوارم پیروز و موفق باشید

نوشته شده در پنجشنبه 10 فروردین1391ساعت 2:0 توسط م.پ|

دانشمندان به تازگی به اطلاعات جدیدی در مورد گردش سیارات به دور غول های عظیم قرمز و به وجود آمدن حیات در سیارات پی بردند.

This is a still from the Habitable Zone animation that shows a sun with several planets orbiting it.

عکس مقابل: یک ستاره غول پیکر قرمز که همانند خورشید است. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

مرگ ستارگان غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) ممکن است آغازگر به وجود آمدن سیارات یخی شود. یکمرتبه سیارات منجمد و یخی و قمر هایشان ممکن است باعث فراهم آمدن یک منطقه برای به وجود آمدن حیات باشد،ودر خشش  ستارگان،دلیل  وجود داشتن زندگی و حیات در گذشته است.تصورات قبلی درباره جستجو برای یافتن حیات در منظومه های بزرگ مستثنای این مناطق بود.

 

 یک تیم بین المللی از منجمان و ستاره شناسان ارزیابی میکنند که به وجود آمدن حیات جدید در یک سیاره شدنی است در اطراف یک ستاره غول پیکر قرمز. دکتر برونز لوپز از رصد خانه لا کُتِر در فرانسه میگوید:

" نتایج حاصل به ما نشان داده است که جستجو و اکتشافات برای وجود حیات در خارج از منظومه ما و کره زمین باید سیاراتی در اطراف ستارگان پیر تر وجود داشته باشد تا این احتمال بیشتر شود."

دکتر لوپز و همکارانش حدس میزنند که بیشتر از 150 ستاره قرمز غول پیکر به اندازه کافی نزدیک اند و در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارند. یک سال نوری فاصله ای است که در یک سال باید در سفر بود و در واقع شش تریلیون مایل! (یعنی 6000،000،000 مایل)

مکان،مکان،مکان!

still from animation on renewed life on planets due to the Sun's energy

سیاره ما در بخش قابل سکنای خورشید قرار دارد. بخشی که آب به عنوان یک ماده ی روان و مایع وجود دارد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن رو تصویر کلیک کنید.

 

یکی از راه های موفقیت آمیز زمین در فراهم آمدن زندگی و حیات روی آن مکانی است که در فاصله از خورشید دارد و به دور آن میگردد و قابلیت سکنی است. این محیط تقاطع های سطح از منظومه ی شمسی برای ایجاد کردن یک مرز میباشد که پیرامون جائی است که آب میتواند موجود باشد،به عنوان یک ماده روان و سیال در منظومه شمسی ما. در اصل یک پایستگی و ضرورت برای رشد و نِمُو حیات خیلی دورتر از خورشید و یخچالهای غریب آن آب در فضا تبخیر میشود و هرگز باز نمیگردد  

 

 

 

در حالیکه زمین به خوبی در منطقه ای از حیات قرار گرفته، خورشید ما در حال بزرگ شدن است و روزی به یکی از ستاره های غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) تبدیل خواهد شد.در آن روز بخش قابل سکنای آن با آن منبسط میشود،دگرگونی های مناطق مختلف هر کجا که آب مایع و سیال باشد میتواند به بیرون بریزد و حیات و توانایی زندگی در روی آن متوقف و روی سیاره ای دیگر شروع شود

still from animation on what Mars would look like with its ancient oceans

گر چه مریخ حالا خیلی خشک و بی روح و بی آب است،ولی این نشان میدهد که مریخ روزی شبیه امروز زمین بود. اگر چه  حجم زیادی از آب را داشت و مکتشفان اعتقاد بر این دارند که ساختمان مریخ قبلا مثل زمین بوده. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید

 

 نور خورشید،مریخ را برای زندگی ممکن است روزی در بر داشته باشد. فقط طرف بیرونی خورشید حیات و منطقه قابل سکنی را به خود محدود میکند. مریخ بقایای یک دنیای یخ زده است. این موضوع را به راحتی میتوان از جو نازک مریخ فهمید. هر چند که خورشید یک ستاره غول پیکر قرمز میشود.

در طی چندین بیلیون سال بعد از زمان حال، مریخ ممکن است رویدادی برای به وجود آمدن مکانی باشد. یعنی مریخ شاید در آینده قابل سکنی برای بیلیونها سال باشد. بنابر این حیات مریخی ممکن است در عرض چندین ثانیه اتفاق افتد. دکتر ویلیام دانچی در مرکز پرواز گِنارد ناسا در گرین بلت گفت : " در سال 2003،علائمی از مریخ دریافت شد که مبنا بر وجود یخ در فصلهای زمستان و بهار در مریخ بود."

دانشمندان در این شک دارند که این یخ آب یخ زده این توده قبلا برای انباشته شدن دریاچه ها و اقیانوس ها که هم اکنون خشک اند استفاده میشد یا نه! روزی در آینده،آب یخ زده در مریخ ممکن است در این حوزه های خشکیده این آب انباشته شود و دوباره آغاز گر حیاتی جدید در منظومه ی ما باشد.

 

 

 

still from animation showing water locked on Mars

تصویر گرفته شده که نشان دهنده 90% آب یخ زده در مریخ است که  تصویر موزاییکی مدار گرد وایکینگ را از یکی از قطب های مریخ نشان میدهد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

غولهای قرمز دلیلی برای جستجوی حیات زمینی اطلاعات یکسان درست نشان میدهد. سیارات و قمر ها به دور خورشید های غول پیک قرمز میگردند. بیلیون ها سال پیش، این ستاره ها شبیه خورشد ما بودند.

تصورات واقعه ای به عنوان آشکار کردن این فرضیات:

یک ستاره ی خورشید گونه در غول قرمز منفجر میشود،سپس رشد زیاد و عجیب آنها باعث در خشش بیشتر آنها میشود. پر تو گرمای آنها از ستاره میرسد به یک ماه مرده یا یخ زده ماهواره ها صفحه ای از یخ را که در حال آب شدن است که در سراسر آن یخ پر میشودو دریاها و اقیانوس های گرم را میسازد مشاهده کردند.

منظره و فعل و افعالات آماده برای تولید حیاتی نو در اقیانوس ها و این ماه ها و قمر هاست. هم اکنون بر آورد میشود که بیش از 150 ستاره غول پیکر قرمز با فاصله 100 سال نوری از زمین وجود دارد و خیلی از آنها ممکن است سیاراتی داشته باشند که به دور آنها میگردند و شاید هر یک از آنها نیز دارای حیات باشند. آنوقت یک مرز جدید به سوی سیارات دارای حیات باز میشود.

 

still from animation about the Kepler mission

 مکتشفان بر آورد میکنند که زمان لازم است برای به وجود آمدن حیاتی جدید و فوق العاده با غولهای قرمز. ممکن است سیاراتی زمین گونه و دارای حیات وجود داشته باشند. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

ماموریتی از طرف سازمان فضایی آمریکا(ناسا) با نام ماموریت کپلر (Kepler Mission) در حال ساخت است که امید ها برای کشف سیارات زمین گونه در بیرون از منظومه خورشیدی ما به سوی آن است. کپلر قرار است در سال 2007 آماده پرتاب به سوی فضا شود.

منبع :آسمان پارس

دانشمندان به تازگی به اطلاعات جدیدی در مورد گردش سیارات به دور غول های عظیم قرمز و به وجود آمدن حیات در سیارات پی بردند.

This is a still from the Habitable Zone animation that shows a sun with several planets orbiting it.

عکس مقابل: یک ستاره غول پیکر قرمز که همانند خورشید است. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

مرگ ستارگان غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) ممکن است آغازگر به وجود آمدن سیارات یخی شود. یکمرتبه سیارات منجمد و یخی و قمر هایشان ممکن است باعث فراهم آمدن یک منطقه برای به وجود آمدن حیات باشد،ودر خشش  ستارگان،دلیل  وجود داشتن زندگی و حیات در گذشته است.تصورات قبلی درباره جستجو برای یافتن حیات در منظومه های بزرگ مستثنای این مناطق بود.

 

 یک تیم بین المللی از منجمان و ستاره شناسان ارزیابی میکنند که به وجود آمدن حیات جدید در یک سیاره شدنی است در اطراف یک ستاره غول پیکر قرمز. دکتر برونز لوپز از رصد خانه لا کُتِر در فرانسه میگوید:

" نتایج حاصل به ما نشان داده است که جستجو و اکتشافات برای وجود حیات در خارج از منظومه ما و کره زمین باید سیاراتی در اطراف ستارگان پیر تر وجود داشته باشد تا این احتمال بیشتر شود."

دکتر لوپز و همکارانش حدس میزنند که بیشتر از 150 ستاره قرمز غول پیکر به اندازه کافی نزدیک اند و در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارند. یک سال نوری فاصله ای است که در یک سال باید در سفر بود و در واقع شش تریلیون مایل! (یعنی 6000،000،000 مایل)

مکان،مکان،مکان!

still from animation on renewed life on planets due to the Sun's energy

سیاره ما در بخش قابل سکنای خورشید قرار دارد. بخشی که آب به عنوان یک ماده ی روان و مایع وجود دارد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن رو تصویر کلیک کنید.

 

یکی از راه های موفقیت آمیز زمین در فراهم آمدن زندگی و حیات روی آن مکانی است که در فاصله از خورشید دارد و به دور آن میگردد و قابلیت سکنی است. این محیط تقاطع های سطح از منظومه ی شمسی برای ایجاد کردن یک مرز میباشد که پیرامون جائی است که آب میتواند موجود باشد،به عنوان یک ماده روان و سیال در منظومه شمسی ما. در اصل یک پایستگی و ضرورت برای رشد و نِمُو حیات خیلی دورتر از خورشید و یخچالهای غریب آن آب در فضا تبخیر میشود و هرگز باز نمیگردد  

 

 

 

در حالیکه زمین به خوبی در منطقه ای از حیات قرار گرفته، خورشید ما در حال بزرگ شدن است و روزی به یکی از ستاره های غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) تبدیل خواهد شد.در آن روز بخش قابل سکنای آن با آن منبسط میشود،دگرگونی های مناطق مختلف هر کجا که آب مایع و سیال باشد میتواند به بیرون بریزد و حیات و توانایی زندگی در روی آن متوقف و روی سیاره ای دیگر شروع شود

still from animation on what Mars would look like with its ancient oceans

گر چه مریخ حالا خیلی خشک و بی روح و بی آب است،ولی این نشان میدهد که مریخ روزی شبیه امروز زمین بود. اگر چه  حجم زیادی از آب را داشت و مکتشفان اعتقاد بر این دارند که ساختمان مریخ قبلا مثل زمین بوده. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید

 

 نور خورشید،مریخ را برای زندگی ممکن است روزی در بر داشته باشد. فقط طرف بیرونی خورشید حیات و منطقه قابل سکنی را به خود محدود میکند. مریخ بقایای یک دنیای یخ زده است. این موضوع را به راحتی میتوان از جو نازک مریخ فهمید. هر چند که خورشید یک ستاره غول پیکر قرمز میشود.

در طی چندین بیلیون سال بعد از زمان حال، مریخ ممکن است رویدادی برای به وجود آمدن مکانی باشد. یعنی مریخ شاید در آینده قابل سکنی برای بیلیونها سال باشد. بنابر این حیات مریخی ممکن است در عرض چندین ثانیه اتفاق افتد. دکتر ویلیام دانچی در مرکز پرواز گِنارد ناسا در گرین بلت گفت : " در سال 2003،علائمی از مریخ دریافت شد که مبنا بر وجود یخ در فصلهای زمستان و بهار در مریخ بود."

دانشمندان در این شک دارند که این یخ آب یخ زده این توده قبلا برای انباشته شدن دریاچه ها و اقیانوس ها که هم اکنون خشک اند استفاده میشد یا نه! روزی در آینده،آب یخ زده در مریخ ممکن است در این حوزه های خشکیده این آب انباشته شود و دوباره آغاز گر حیاتی جدید در منظومه ی ما باشد.

 

 

 

still from animation showing water locked on Mars

تصویر گرفته شده که نشان دهنده 90% آب یخ زده در مریخ است که  تصویر موزاییکی مدار گرد وایکینگ را از یکی از قطب های مریخ نشان میدهد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

غولهای قرمز دلیلی برای جستجوی حیات زمینی اطلاعات یکسان درست نشان میدهد. سیارات و قمر ها به دور خورشید های غول پیک قرمز میگردند. بیلیون ها سال پیش، این ستاره ها شبیه خورشد ما بودند.

تصورات واقعه ای به عنوان آشکار کردن این فرضیات:

یک ستاره ی خورشید گونه در غول قرمز منفجر میشود،سپس رشد زیاد و عجیب آنها باعث در خشش بیشتر آنها میشود. پر تو گرمای آنها از ستاره میرسد به یک ماه مرده یا یخ زده ماهواره ها صفحه ای از یخ را که در حال آب شدن است که در سراسر آن یخ پر میشودو دریاها و اقیانوس های گرم را میسازد مشاهده کردند.

منظره و فعل و افعالات آماده برای تولید حیاتی نو در اقیانوس ها و این ماه ها و قمر هاست. هم اکنون بر آورد میشود که بیش از 150 ستاره غول پیکر قرمز با فاصله 100 سال نوری از زمین وجود دارد و خیلی از آنها ممکن است سیاراتی داشته باشند که به دور آنها میگردند و شاید هر یک از آنها نیز دارای حیات باشند. آنوقت یک مرز جدید به سوی سیارات دارای حیات باز میشود.

 

still from animation about the Kepler mission

 مکتشفان بر آورد میکنند که زمان لازم است برای به وجود آمدن حیاتی جدید و فوق العاده با غولهای قرمز. ممکن است سیاراتی زمین گونه و دارای حیات وجود داشته باشند. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

ماموریتی از طرف سازمان فضایی آمریکا(ناسا) با نام ماموریت کپلر (Kepler Mission) در حال ساخت است که امید ها برای کشف سیارات زمین گونه در بیرون از منظومه خورشیدی ما به سوی آن است. کپلر قرار است در سال 2007 آماده پرتاب به سوی فضا شود.

منبع :آسمان پارس

دانشمندان به تازگی به اطلاعات جدیدی در مورد گردش سیارات به دور غول های عظیم قرمز و به وجود آمدن حیات در سیارات پی بردند.

This is a still from the Habitable Zone animation that shows a sun with several planets orbiting it.

عکس مقابل: یک ستاره غول پیکر قرمز که همانند خورشید است. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

مرگ ستارگان غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) ممکن است آغازگر به وجود آمدن سیارات یخی شود. یکمرتبه سیارات منجمد و یخی و قمر هایشان ممکن است باعث فراهم آمدن یک منطقه برای به وجود آمدن حیات باشد،ودر خشش  ستارگان،دلیل  وجود داشتن زندگی و حیات در گذشته است.تصورات قبلی درباره جستجو برای یافتن حیات در منظومه های بزرگ مستثنای این مناطق بود.

 

 یک تیم بین المللی از منجمان و ستاره شناسان ارزیابی میکنند که به وجود آمدن حیات جدید در یک سیاره شدنی است در اطراف یک ستاره غول پیکر قرمز. دکتر برونز لوپز از رصد خانه لا کُتِر در فرانسه میگوید:

" نتایج حاصل به ما نشان داده است که جستجو و اکتشافات برای وجود حیات در خارج از منظومه ما و کره زمین باید سیاراتی در اطراف ستارگان پیر تر وجود داشته باشد تا این احتمال بیشتر شود."

دکتر لوپز و همکارانش حدس میزنند که بیشتر از 150 ستاره قرمز غول پیکر به اندازه کافی نزدیک اند و در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارند. یک سال نوری فاصله ای است که در یک سال باید در سفر بود و در واقع شش تریلیون مایل! (یعنی 6000،000،000 مایل)

مکان،مکان،مکان!

still from animation on renewed life on planets due to the Sun's energy

سیاره ما در بخش قابل سکنای خورشید قرار دارد. بخشی که آب به عنوان یک ماده ی روان و مایع وجود دارد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن رو تصویر کلیک کنید.

 

یکی از راه های موفقیت آمیز زمین در فراهم آمدن زندگی و حیات روی آن مکانی است که در فاصله از خورشید دارد و به دور آن میگردد و قابلیت سکنی است. این محیط تقاطع های سطح از منظومه ی شمسی برای ایجاد کردن یک مرز میباشد که پیرامون جائی است که آب میتواند موجود باشد،به عنوان یک ماده روان و سیال در منظومه شمسی ما. در اصل یک پایستگی و ضرورت برای رشد و نِمُو حیات خیلی دورتر از خورشید و یخچالهای غریب آن آب در فضا تبخیر میشود و هرگز باز نمیگردد  

 

 

 

در حالیکه زمین به خوبی در منطقه ای از حیات قرار گرفته، خورشید ما در حال بزرگ شدن است و روزی به یکی از ستاره های غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) تبدیل خواهد شد.در آن روز بخش قابل سکنای آن با آن منبسط میشود،دگرگونی های مناطق مختلف هر کجا که آب مایع و سیال باشد میتواند به بیرون بریزد و حیات و توانایی زندگی در روی آن متوقف و روی سیاره ای دیگر شروع شود

still from animation on what Mars would look like with its ancient oceans

گر چه مریخ حالا خیلی خشک و بی روح و بی آب است،ولی این نشان میدهد که مریخ روزی شبیه امروز زمین بود. اگر چه  حجم زیادی از آب را داشت و مکتشفان اعتقاد بر این دارند که ساختمان مریخ قبلا مثل زمین بوده. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید

 

 نور خورشید،مریخ را برای زندگی ممکن است روزی در بر داشته باشد. فقط طرف بیرونی خورشید حیات و منطقه قابل سکنی را به خود محدود میکند. مریخ بقایای یک دنیای یخ زده است. این موضوع را به راحتی میتوان از جو نازک مریخ فهمید. هر چند که خورشید یک ستاره غول پیکر قرمز میشود.

در طی چندین بیلیون سال بعد از زمان حال، مریخ ممکن است رویدادی برای به وجود آمدن مکانی باشد. یعنی مریخ شاید در آینده قابل سکنی برای بیلیونها سال باشد. بنابر این حیات مریخی ممکن است در عرض چندین ثانیه اتفاق افتد. دکتر ویلیام دانچی در مرکز پرواز گِنارد ناسا در گرین بلت گفت : " در سال 2003،علائمی از مریخ دریافت شد که مبنا بر وجود یخ در فصلهای زمستان و بهار در مریخ بود."

دانشمندان در این شک دارند که این یخ آب یخ زده این توده قبلا برای انباشته شدن دریاچه ها و اقیانوس ها که هم اکنون خشک اند استفاده میشد یا نه! روزی در آینده،آب یخ زده در مریخ ممکن است در این حوزه های خشکیده این آب انباشته شود و دوباره آغاز گر حیاتی جدید در منظومه ی ما باشد.

 

 

 

still from animation showing water locked on Mars

تصویر گرفته شده که نشان دهنده 90% آب یخ زده در مریخ است که  تصویر موزاییکی مدار گرد وایکینگ را از یکی از قطب های مریخ نشان میدهد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

غولهای قرمز دلیلی برای جستجوی حیات زمینی اطلاعات یکسان درست نشان میدهد. سیارات و قمر ها به دور خورشید های غول پیک قرمز میگردند. بیلیون ها سال پیش، این ستاره ها شبیه خورشد ما بودند.

تصورات واقعه ای به عنوان آشکار کردن این فرضیات:

یک ستاره ی خورشید گونه در غول قرمز منفجر میشود،سپس رشد زیاد و عجیب آنها باعث در خشش بیشتر آنها میشود. پر تو گرمای آنها از ستاره میرسد به یک ماه مرده یا یخ زده ماهواره ها صفحه ای از یخ را که در حال آب شدن است که در سراسر آن یخ پر میشودو دریاها و اقیانوس های گرم را میسازد مشاهده کردند.

منظره و فعل و افعالات آماده برای تولید حیاتی نو در اقیانوس ها و این ماه ها و قمر هاست. هم اکنون بر آورد میشود که بیش از 150 ستاره غول پیکر قرمز با فاصله 100 سال نوری از زمین وجود دارد و خیلی از آنها ممکن است سیاراتی داشته باشند که به دور آنها میگردند و شاید هر یک از آنها نیز دارای حیات باشند. آنوقت یک مرز جدید به سوی سیارات دارای حیات باز میشود.

 

still from animation about the Kepler mission

 مکتشفان بر آورد میکنند که زمان لازم است برای به وجود آمدن حیاتی جدید و فوق العاده با غولهای قرمز. ممکن است سیاراتی زمین گونه و دارای حیات وجود داشته باشند. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

ماموریتی از طرف سازمان فضایی آمریکا(ناسا) با نام ماموریت کپلر (Kepler Mission) در حال ساخت است که امید ها برای کشف سیارات زمین گونه در بیرون از منظومه خورشیدی ما به سوی آن است. کپلر قرار است در سال 2007 آماده پرتاب به سوی فضا شود.

منبع :آسمان پارس

دانشمندان به تازگی به اطلاعات جدیدی در مورد گردش سیارات به دور غول های عظیم قرمز و به وجود آمدن حیات در سیارات پی بردند.

This is a still from the Habitable Zone animation that shows a sun with several planets orbiting it.

عکس مقابل: یک ستاره غول پیکر قرمز که همانند خورشید است. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

مرگ ستارگان غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) ممکن است آغازگر به وجود آمدن سیارات یخی شود. یکمرتبه سیارات منجمد و یخی و قمر هایشان ممکن است باعث فراهم آمدن یک منطقه برای به وجود آمدن حیات باشد،ودر خشش  ستارگان،دلیل  وجود داشتن زندگی و حیات در گذشته است.تصورات قبلی درباره جستجو برای یافتن حیات در منظومه های بزرگ مستثنای این مناطق بود.یک تیم بین المللی از منجمان و ستاره شناسان ارزیابی میکنند که به وجود آمدن حیات جدید در یک سیاره شدنی است در اطراف یک ستاره غول پیکر قرمز. دکتر برونز لوپز از رصد خانه لا کُتِر در فرانسه میگوید:

" نتایج حاصل به ما نشان داده است که جستجو و اکتشافات برای وجود حیات در خارج از منظومه ما و کره زمین باید سیاراتی در اطراف ستارگان پیر تر وجود داشته باشد تا این احتمال بیشتر شود."

دکتر لوپز و همکارانش حدس میزنند که بیشتر از 150 ستاره قرمز غول پیکر به اندازه کافی نزدیک اند و در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارند. یک سال نوری فاصله ای است که در یک سال باید در سفر بود و در واقع شش تریلیون مایل! (یعنی 6000،000،000 مایل)

مکان،مکان،مکان!

still from animation on renewed life on planets due to the Sun's energy

سیاره ما در بخش قابل سکنای خورشید قرار دارد. بخشی که آب به عنوان یک ماده ی روان و مایع وجود دارد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن رو تصویر کلیک کنید.

  از راه های موفقیت آمیز زمین در فراهم آمدن زندگی و حیات روی آن مکانی است که در فاصله از خورشید دارد و به دور آن میگردد و قابلیت سکنی است. این محیط تقاطع های سطح از منظومه ی شمسی برای ایجاد کردن یک مرز میباشد که پیرامون جائی است که آب میتواند موجود باشد،به عنوان یک ماده روان و سیال در منظومه شمسی ما. در اصل یک پایستگی و ضرورت برای رشد و نِمُو حیات خیلی دورتر از خورشید و یخچالهای غریب آن آب در فضا تبخیر میشود و هرگز باز نمیگردد  

 

در حالیکه زمین به خوبی در منطقه ای از حیات قرار گرفته، خورشید ما در حال بزرگ شدن است و روزی به یکی از ستاره های غول پیکر قرمز (Red Giant Stars) تبدیل خواهد شد.در آن روز بخش قابل سکنای آن با آن منبسط میشود،دگرگونی های مناطق مختلف هر کجا که آب مایع و سیال باشد میتواند به بیرون بریزد و حیات و توانایی زندگی در روی آن متوقف و روی سیاره ای دیگر شروع شود

still from animation on what Mars would look like with its ancient oceans

گر چه مریخ حالا خیلی خشک و بی روح و بی آب است،ولی این نشان میدهد که مریخ روزی شبیه امروز زمین بود. اگر چه  حجم زیادی از آب را داشت و مکتشفان اعتقاد بر این دارند که ساختمان مریخ قبلا مثل زمین بوده. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید

 

 نور خورشید،مریخ را برای زندگی ممکن است روزی در بر داشته باشد. فقط طرف بیرونی خورشید حیات و منطقه قابل سکنی را به خود محدود میکند. مریخ بقایای یک دنیای یخ زده است. این موضوع را به راحتی میتوان از جو نازک مریخ فهمید. هر چند که خورشید یک ستاره غول پیکر قرمز میشود.

در طی چندین بیلیون سال بعد از زمان حال، مریخ ممکن است رویدادی برای به وجود آمدن مکانی باشد. یعنی مریخ شاید در آینده قابل سکنی برای بیلیونها سال باشد. بنابر این حیات مریخی ممکن است در عرض چندین ثانیه اتفاق افتد. دکتر ویلیام دانچی در مرکز پرواز گِنارد ناسا در گرین بلت گفت : " در سال 2003،علائمی از مریخ دریافت شد که مبنا بر وجود یخ در فصلهای زمستان و بهار در مریخ بود."

دانشمندان در این شک دارند که این یخ آب یخ زده این توده قبلا برای انباشته شدن دریاچه ها و اقیانوس ها که هم اکنون خشک اند استفاده میشد یا نه! روزی در آینده،آب یخ زده در مریخ ممکن است در این حوزه های خشکیده این آب انباشته شود و دوباره آغاز گر حیاتی جدید در منظومه ی ما باشد.

 

 

 

still from animation showing water locked on Mars

تصویر گرفته شده که نشان دهنده 90% آب یخ زده در مریخ است که  تصویر موزاییکی مدار گرد وایکینگ را از یکی از قطب های مریخ نشان میدهد. عکس از ناسا. برای دیدن انیمیشن روی تصویر کلیک کنید.

 

نوشته شده در چهارشنبه 10 اسفند1390ساعت 22:20 توسط م.پ|

نفر اول-مینا رجبلو-دبیرستان نمونه ارشاد

نفر دوم-زینب ارشدی-دبیرستان دانش

نفر سوم-سحر حسین زاده-سوده حمدانی

نفر اول برای مسابقات استانی معرفی می شود.

به هر سه نفر جوایزی اهدا می شود.

گروههای آموزشی از تمامی دانش آموزان شرکت کننده در مسابقات تقدیر و تشکر می کند.

نوشته شده در پنجشنبه 20 بهمن1390ساعت 10:18 توسط م.پ|

در تاریخ ۱۸/۱۱/۹۰ در پژوهشگاه المپیاد آزمایشگاهی برگزار شد .در  این المپییاد دانش آموزان مدارس زیر شرکت کردند.

نمونه ارشاد-دانش-سوده حمدانی-فرهنگ-شهدای محراب-کوثر-امیدزمانی-نمونه امام علی(پسران)

من از طرف گروههای آموزشی از مدیران محترم این مدارس و دبیران کوشا و پی گیر خانم ها سرابیان،فتوت،فتاحی،قارونی،مزدجو،دهقانی ،خراسانی،سعیدی،پورغلام حسینی  و آقایان تقی پوران ،کبودانیان مظفری ،به خاطر ارزشی که برای دانش آموزان منطقه قائل هستند تشکر و تقدیر

مینمایم.

نوشته شده در چهارشنبه 19 بهمن1390ساعت 22:16 توسط م.پ|

در جلسه ای که در ۳ دی ماه تشکیل شد کتابی از طرف انتشارات زرینه به همکاران اهدا شد

کتاب زیست شناسی و آزمایشگاه ۱ دکتر پدرام فرهادیان-پرسش های چند گزینه ی خط

پایان-شماره ی تلفن مرکزی:۶۶۴۸۸۰۸۰

سایت:

www.khatepayan.ir

قبل از خرید کتاب ها را ببینید

نوشته شده در پنجشنبه 15 دی1390ساعت 12:35 توسط م.پ|

مرگ سلولی يا خودکشی سلولی به معنای افتادن برگ است.  Apoptosis از یک کلمه یونانی به معنی “Falling off leaves from  a tree in autumn” در زیست‌شناسی سلولی به معنای مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول‌ها است
اهمیت مرگ برنامه ریزی شده سلولی

روندی فیزیولوژیک و زیستی برای نمو فعال و طبیعی است.
 برای حفظ هموستازی می‌باشد.
بالانس بین تقسیم سلولی و مرگ سلولی برای رشد و نمو و حفظ موجودات زنده اهمیت دارد.
تاریخچه مرگ سلولی

فرایند مرگ سلولی یک فرایند کاملا طبیعی است که  کارل ووگت "Carl Vogt " دانشمند آلمانی اولین کسی بود که اصول مرگ سلولی را در سال 1842 تشریح کرد.
والتر فیلیمینگ "Walther Flemming " آناتومیست در سال 1885 تشریح دقیقتری را از مرگ برنامه ریزی شده سلول ارائه داد.
هر چند این موضوع تا سال 1965 که دوباره احیا شد مورد بحث قرار نگرفت. در این زمان جان فاکستون راس کر" John Foxton Ross Kerr  ” در بخش پاتولوژی استرالیا با استفاده از میکروسکوپ الکترونی بافتها را تدریس می کرد بین آپوپتوزیز و مرگ سلولها در اثر جراحت تمایز قایل شد.
 
عوامل موثر درمرگ سلولی

عوامل مختلف محیطی :
-اشعه‌های یونیزه کننده، مواد شیمیایی
-عوامل مختلف درونی :
- داروهای سیتوتوکسیک (در درمان سرطان‌ها) هایپرترمیا،
- هورمون‌های گلوکو کورتیکوئیدی و ..
-برخی باکتری‌های بیماریزای داخل سلولی مانند سالمونلا، شیگلا، لیستریا، لژیونلا و …
-فشار گرسنگی
-بیماریها (آلزایمر، پارکینسون و ....)

 انواع مرگ سلولی در جانوران

 Apoptosis
 Autophagy

  - دراین پدیده اندامکها در داخل وزیکل هایی قرار گرفته

 - سپس وارد لیزوزوم می گردد.

-سلولهایی در یک روش non-apoptotic می میرند.
- کاسپازها فعال نمی شوند.

 

 Paraptosis:
-سیتوپلاسم واکوئله شده .
-  ER,Mit شروع به متورم شدن می نمایند  .
-کاسپازها فعال نمی شوند.
-این پدیده بر عکس apoptosis بوسیله AIP1/Alix مهار میشود.
 Mitotic catastrophe:
-در اثر نقص در check pointes  تقسیم میتوز بوقوع می پیوندد.
-در این پدیده عوامل پایدار و ناپایدار کننده میکروتوبولها مختل شده.
-به DNA آسیب می رسد.

سلول در خلال متافاز در یک روش وابسته به P53 کشته می شود

نکروزگی بافت

nسلول متورم و بزرگ شده .
nمحتویات غشا تراوش می‌کند.
nکنترل عبور و مرور مواد را از بین می‌برد.
nسلول و هسته تجزیه و تخریب می‌شود.
nتراوش و تخریب سلول نکروسیس باعث آسیب سلول‌های مجاور می‌شود.
n نکروزگی بر اثر جراحت، سرطان، انفارکتوس میوکارد قلب، سل، التهاب و عفونت ایجاد شود.

 تغییرات مورفولوژیکی مرگ سلولی جانوران

 

(1کاهش حجم سلول در اثر منقبض شدن سلول
(2متراکم شدن هسته سلولی(کروماتین)
(3 DNA قطعه قطعه می گردد.
(4در غشا هسته فرورفتگی ایجاد می گردد.
(5تغییر در توزیع لیپیدهای غشایی که باعث جدا شدن سلول از بستر خارج سلولی می شود.

۶)از بین رفتن غشا هسته

7) ایجاد وزیکولهای متعدد هسته در سلول

8) اندامک‌های داخلی سلول، مانند،میتوکندری‌ها و لیزوزوم‌ها سالم می‌مانند.

9) پدیدار شدن پذیرنده های فاگوسیت در سطح غشا

10) بهم ریختن یکپارچگی غشا سلول و تبدیل به قطعات کوچک بنام apoptotic bodies  که بصورت فاگوسیتوز برداشته می شوند.  

مسیر در اثر اتصال لیگاندهایی به گیرنده‌های سطح سلول

2- مسیردراثر فقدان برخی فاکتورهای رشد

3- مسیر در اثر آسیب‌های شدید به ماده ژنتیکی سلول

راههای ایجاد مرگ سلولی

۱-مسیر در اثر اتصال لیگاندهایی به گیرنده‌های سطح سلول

2- مسیردراثر فقدان برخی فاکتورهای رشد

3- مسیر در اثر آسیب‌های شدید به ماده ژنتیکی سلول

 

مسیرهای مرگ سلولی

Extrinsic Pathway
Receptor Dependent 
 Intrinsic Pathway
Mitochondria Dependent
در هر دو مسیر کاسپاز ها نقش دارند.
 Caspases

(1آنزیم های سیتوزولی (X) و هسته (Z) هستند.
(2آنزیمهای کسپاز (caspase) که آبشار یا کاسپاز نیز ترجمه شده خانواده ای از پروتئازهای آسپارتات می باشند که دارای سیستئین هستند.
(3علت نام گذاری به دلیل برش از ناحیه c-ter ,ASp است.
(4بصورت زیموژن وجود دارد (پروکاسپاز به کاسپاز فعال تبدیل می شود).
(5در حالت غیر فعال ، بصورت تک زنجیرهای که دارای یک دومین کاتالیتیک و یک پیش دومین دارند.

 

۶ )در حالت فعال باقیمانده های Asp جدا و بصورت دایمر در می آیند.(دو جایگاه کاتالیتیک دارد)

7) ژنوم انسان و موش داراي 13 ژن براي کسپاز (caspase) است (ژنهاي 1-12 و 14). كسپازهاي 3 و 6-10 انسان در مرگ سلولی نقش دارند و بقيه در التهاب مؤثرند.

8) 14 نوع از آنها شناخته شده است.

9) به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

10) Initiator caspase:2,8,9,10

11) Executioner or effectors caspase :3,6,7

12) Remaining caspase:1,4,5,13

 

Intrinsic Pathway Mitochondria)

 

nویژگي ها
n1) به این مسیرمرگ برنامه دار سلولی می گویند، مگر اینکه محرکهای بقا مانع مرگ آنها شوند.
n2) این مسیر بوسیله استرس های داخل و خارج سلولی مثل استرسهای اکسیداتیو ، داروهای سیتوتوکسیک فعال می شوند.

n3)موادی که از میتوکندری آزاد می شود با اتصال به  protease activating factor (Apaf-1)، مرگ سلولی را فعال کرده apoptosome 

تشکیل شده داده و کاسپازها فعال می شوند.

n4) اگر سلول از محرکهای بقا و کمکی محروم شود در نتیجه نفوذ پذیری غشا میتوکندری افزایش ودر نهایت سیتوکروم C آزاد و سیگنال مرگ را آغاز می کند.

 

nعوامل ضد مرگ سلولی
-پروتئینی طبیعی در سلول است که مانع  تشکیل   apoptose می شود.

  (دو نوع پروتئین Bcl2و Bcl-xl وجود دارد)

-پروتئین ترشحی میتوکندری ضدپروتئین Bcl ، در نتیجه فعالیت Bcl را مهار کرده و سبب تشکیل apoptose شده و مرگ سلولی آغاز می شود.

 

Extrinsic Pathway Receptor Dependent

 

nویژگی ها
)  در اثر اتصال لیگاندها به پذیرنده های مرگ از جمله fas آغاز می شود.

) fas یک پروتیین غشایی kD 36 موجود در سلولهای لنفاوی و بسیاری سلولهای دیگراست که با اتصال آنتی بادی اختصاصی در غشا سلولی  باعث القا مرگ می شود

 

 Fas ligand یک پروتئینی 3 زیرواحدی است که اگر بطور مکرر با آنتی ژن تحریک شود در سلول T ساخته می شود.
)  fas-Fas ligand باعث فعال شدن کاسپاز ها شده و مسیر مرگ سلولی فعال می شود.
 
)  کاسپاز 8 می تواند روی Bid اثر گذاشته و آن را هدایت به سمت میتوکندری کرده و باعث رها سازی Cyt C و فعال شدن کاسپاز 3و9 می گردد.

) در اثر فعال شدن Fas ligand ،به سطح سلول هدایت و شکسته می شود و به شکل محلول در داخل گرانولهایی آزاد می شود.

)این گرانولها دارای پروتئاز   granzyme  و

 pore forming protein یا Perforin  وجود دارد.)

) در مکانیسم دیگر Tcytotoxic، Fas ligand را بیان می کند و متصل به سلول هدف می شود.

این اتصال باعث انتقال پرفورین از Tcell  و granzyme از طریق Pore وارد سلول هدف

می شود و باعث فعال سازی عوامل مرگ سلول از جمله کاسپازها خواهد شد.

 اندامک های مداخله گر در مرگ سلولی

 

nمیتوکندری :
nتغییرات میتوکندری :
-ماتریکس میتوکندری آپوپتوتیک متراکم شده و تخریب قابل

  ملاحظه ای در غشای خارجی میتوکندری دیده نمی شود.

-اتفاقات اولیه در خلال مرگ سلولی به وسیله فاکتور نکروزدهندة تومورها (TNF) خوشه ای شدن میتوکندریها وتجمع آنها در اطراف هسته (بجای پراکندگی) است .

الف-  برای تولید مقادیر زیادی ATP است، جهت فرایندهای انرژی خواه، در خلال آپوپتوزیس ضروری می باشد.
ب) برای تسهیل در امر جابجایی پروتئینهای میتوکندریایی (AIF )به داخل هسته .
 

nازاد شدن Cyt C ودر نتیجه فعال نمودن کاسپازها .
n  آزاد شدن پروتئین Bax,Bak سبب تغییرنفوذ پذیری غشا میتوکندری  و فعال شدن سیگنالهای مرگ .

     ( پروتئین Bcl2و Bcl-xl مانع عمل Bax و Bakمی شوند.)

     Endonuclease Gپروتئاز مستقل از کاسپاز باعث قطعه قطعه کردن DNA می شود

n Apoptosis inducing factor (AIF) که در بین دو غشا میتوکندری و نقش

 oxido reductase را ایفا می کند ولی به محض رها سازی از بین دو غشا وارد هسته شده و فعال

  می شود.

Cathapsin  لیزوزومی باعث رها سازی AIF  مستقل از مسیر Caspase می شود.

 

n- دوفرضیه برای علت این تغییر مکان که در اثر عمل ناقص کانیزین ها رخ می دهد، وجود دارد.
الف) تجمع خوشه ای میتوکندری در نزدیکی هسته،

  ب) رها سازی سیتوکروم c به عنوان نقطه مرکزی آپوپتوزیس می باشد .

n. Cyt-c به عنوان کوفاکتور همراه با 1Apaf-
nApoptotic protease activating factor-1)) و پروکاسپار9 باعث شروع فعالیت آبشار کاسپازها می شود . 
لیزوزوم
ترشحات: Cys protease Cathapsin B,L
      Asp protease Cathapsin D
      کاتاپسین B

- کاتاپسین B با انتقال به هسته در مرگ سلولی شرکت می کنند.

-  پروتئازهای لیزوزومی بطور غیرمستقیم باعث غیرطبیعی شدن عمل میتوکندری و آزاد سازی پروتئینهای میتوکندری می گردد.

-  پروتئازهای لیزوزومی بطور غیر مستقیم کاسپازها را شکسته وآنها را  فعال می کنند.

 

شبکه آندوپلاسمی

ER سنسور مهم استرس سلولی است که مانع از سنتز پروتئین و متابولیسم برای حفظ هموستازی سلول شود.
üاگر به ER آسیب برسد درپاسخ به آن

 unfolded protein response ساخته شده و باعث شروع مرگ سلولی می شود.

آزاد کردن کلسیم در بخش سیتوزولی ER (به حالت غیر فعال) به سیتوپلاسم باعث فعال شدن کاسپاز 12 شده در نتیجه مرگ سلولی شروع می شود.

  

ER stress باعث القا نفوذپذیری غشا میتوکندری شده و بنابراین باعث فعال شدن مسیر کلاسیک آپوپتوز می شود.
در اثر ER stress کلسیم آزاد شده از ER یک دسته از پروتئین های سیتوزولی بنام calpain فعال می شوند که باعث القا مرگ سلولی می گردد.

عوامل مهارکننده يا پیشبرنده مرگ سلولی

 

 ارتباط CD28-B7 باعث فعال شدن پروتئین ضد apoptose،( Bcl ) می گردد. 
      به Bcl-2 متصل و مانع فعالیت آن شده و باعث القا مرگ سلولی می گردد.
  آنتاگونیست Bcl-2 است مرگ سلولی را القا می کند.
 مرگ سلولی از مسیر fas-Fas ligand را پروتئینی به نام Flip مهار می کند.

نقش مرگ سلولی در زندگی موجودات زنده

 

nکنترل اندازه‌ی بدن واندامهای موجودات زنده با سه فرآیند

   اساسی است:

nرشد سلولی
nتقسیم سلولی

مرگ سلولی

nکنترل اندازه‌ی بدن واندامهای موجودات زنده با سه فرآیند اساسی است:
nرشد سلولی
nتقسیم سلولی

مرگ سلولی

 

nفاکتورهای رشد: محرک سلول برای رشد (افزایش توده‌های سلولی) با تحریک سنتز و از بین بردن پروتئین ها و ماکروملکول‌ها. .

در جراحت PDGF) Platelet derived growth factor) توسط پلاکت‌های خون باعث تقسیم سلولی و ترمیم بافت می‌شود.
بسیاری از PDGFها می‌توانند به عنوان فاکتور رشد نیز عمل کنند.
فاکتورهای بقا: تحریک بقای سلول با جلوگیری از مرگ سلولی.
مصرف چای سبز پیشگیری از مرگ سلولی

nبیماران مبتلا به سوریازیس(آسیب DNA در مقابل  نور UVA ) با استعمال موضعی، تقریباً به طور کامل ارتیمای ناشی از نور UV را حذف مي‌کند و همچنین آسیب‌های DNA وارد شده توسط نور UV نیز تا حدود زیادی برطرف مي‌شود.
nچای سبز فولیکول‌های موهای سطح پوست بدن را نیز در مقابل آپوپتوز  (مرگ برنامه ریزی شده ) ناشی از تابش پرتو گاما محافظت مي‌کند.
nاپی گالو کاتچین 3-گالات  (EGCG) یکی از معروف‌ترین پلی‌فنل‌های موجود در برگ‌های چای سبز است .

 

 
nبیان پروتئین کاسپاز 14 در سطح پایینی انجام مي‌شود و همین امر مسئول تمایز  ناقص ‌اين سلول‌ها مي‌باشد .
n می توان از ترکیب EGCG در القاي بیان کاسپاز 14 و درمان بیماری سوریازیس و حتی درمان سایر بیماری‌های پوستی که به نوعی به تمایز سلول‌های پوست مربوط مي‌شوند، کمک گرفت .
مصرف زردچوبه در پیشگیری از مرگ سل
 
nکورکومین در دوزهای خاصی باعث القاء آپوپتوزیس در بسیاری از سلولهای سرطانی شده و اغلب باعث توقف این سلولها در فاز G2 میتوز می شود.
nتوقف سلولها در فاز G2 آنها را نسبت به اثرات سیتوتوکسیک رادیوتراپی حساس تر می کند. القاء آپوپتوزیس در اثر افزایش بیان کاسپازهای مختلف بخصوص کاسپازهای 3 و 8 و 9 در سلولهای سرطانی رخ می دهد.
nکورکومین با مهار پروتئازوم باعث فعال شدن کاسپاز 9 می گردد.

 

nاثرات ضدباکتریائی، ضدویروسی و ضد قارچی کورکومین نیز ممکن است بخاطر اثرات آن روی القاء آپوپتوزیس در باکتریها، قارچها و سلولهای آلوده باشد.
nکورکومین روی آزاد شدن سیتوکروم C، تولید رادیکالهای آزاد و ثبات P53 موثر بوده و اثرات مرگ سلولی نشان می دهد.
n میتوکندریها نیز نقش مهمی در پرولیفراسیون سلولها و آپوپتوزیس دارند. کورکومین باعث افزایش نفوذپذیری غشاء میتوکندریها می شود و نظیر سایر مهارکننده های پروتئازوم روی سلولهای در حال پرولیفراسیون اثر قوی تری نسبت به سلولهای تمایز یافته دارد.

 

مثال هایی از پدیده مرگ سلولی

 

nایجاد انگشت در دست و پا
n افتادن دم قورباغه
n چوب پنبه‌ای شدن تنه درخت

 ایجاد بافت‌هایی مانند اسکلرانشیم
بیماریهای ناشی از نقص مرگ سلولی

 

nپارکینسون
n هانتینگتون

 آلزایمر

 

مرگ سلولی در گیاهان

nتشكيل شدن آوندهاي چوبي
n از بين رفتن سلول هاي آلورون در غلات
n ايجاد پاسخ فوق حساسيت HR

(hypersensitive response) در نتيجه حمله عوامل بيماريزا

n پير شدن برگ ها
nپیر شدن گل ها
n تشكيل بافت آئرانشيم

 عوامل موثر در مرگ سلولی گیاهان

 

nانواع اكسيژن فعال (ROS)
n تركيبات NO
NO و نقش آن در هومئوستازي آهن
nهورمون ها
nساليسيليك اسيد (SA)
nاتیلن
nانتقال سیگنال کلسیم
nپاسخ فوق حساسیت

تغییرات مورفولوژیکی مرگ سلولی گیاهان

 

nواكوئله شدن
nتغيير تراوايي غشا
nشكسته شدن كروموزوم ها

نقش انواع اكسيژن فعال (O, OH, Ho)
(Reactive Oxygen Species

 

nبا توليد سوپراكسيد خارج سلولي و انجام فرآیند اكسيداتيو، غشاء سلول غير قطبي شده و الكتروليت ها تجزيه مي شوند.
nتوليد تركيبات (reactive oxygen species) ROS خارج سلولي با توليد تركيبات ROS در درون سلول همراه است .
n تولید تركيبات ROS خارج سلولي تحت تاثیرآنزيم هاي پراكسيداز متصل به ديواره سلول و نيز آنزيم NADPH اكسيداز متصل به غشاء پلاسمايي نقش انجام می شود .

 H O  خارج سلولي مي تواند سبب افزايش رونوشت ژن HSR203 (نشانگر شناسایی فرآیند HR ) در درون سلول شود

نقش سیگنال NO

 

NO مرگ سلولي ناشي از (reactive oxygen specis) ROS را تشديد مي كند .

NO به همراه H O  خارج سلولي به صورت تشديد كننده عمل كرده و مرگ سلولي را تا ده برابر افزايش مي دهند.

No و نقش آن در هموستازی آهن

 

nافزایش آهن به فرم آزاد در سلول سبب تولید راديكال هاي هيدروكسيل ، H O و O شده و افزايش ناگهاني آهن آزاد موجب ايجاد تنش هاي اكسيداتيو در فرايند HR مي شود .
n تبديل آهن آزاد به فرم فریتین سبب تنظيم ابزار ژن در سطح DNA انجام مي دهد.
n تركيباتي مانند 9 _NOC و1 _SIN بعنوان دهنده NO نقش بازدارندگي بر آنزيم آكونيتاز دارند.
 NO با تاثير بر آكونيتاز سيتوزولي آن را به پروتئين تنظيم كننده سطح آهن آزاد (IRP) تبديل مي كند .

 

نقش هورمون هاي گياهي 

 

nتزریق جيبرليك اسيد (GA) به پروتوپلاست و سلول هاي آلورون دانه غلات سبب مرگ آنها مي شود .   
nواكوئله شدن سلولهاي آلورون تسريع مي گردد .
nدر تراوايي غشاء پلاسمايي (PM) تغييراتي ايجاد مي شود و قابليت اتساع سلول از بين مي رود .
n بيان ژن رمز كننده آنزيم آلورائين بوسيله ABA كنترل

مي  شود، تظاهر و فعاليت اين آنزيم در جهت مرگ سلول هاي آلورون بسيار مهم است.

نقش سالیسیلیک اسید (SA)

SA در سنتز يكي از دو پروتئين كيناز وابسته به ميتوژن MAPKs (Mitogen activated protein kinase) نقش اساسي دارد. اين پروتئين در توليد فرآیند HR مؤثر است .
nدر بافت آلوده به ويروس TMV  بيشترين مقدار SA در نواحي نزديك تر به سلول هاي نكروز وجود دارد، که مي تواند سيگنال هاي مقاومتي را در گياه فعال كند .

  

واکنشهای وابسته به ROS با تولید مقادير زياد SA به سرعت سبب تخريب ميتوكندري مي شود .
 احتمالا اسيد ساليسيليك نقش خود را در دو فرايند ايفاء مي كند :

1) افزايش توليد H O  

  2) عدم بيان سيستاتين            

(فرايند اخير با افزايش حساسيت سلول به پراكسيد ، در غلظت هاي كم H O سبب مرگ آن مي شود .)

نقش اتیلن

 

تشكيل بافت آئرانشيم در ريشه از اولين نشانه مرگ سلول توسط  اتيلن است .

(آئرانشيم ، نسج ثانويه يا پوست تغيير يافته گياهان آبي و داراي حفره هاي بزرگ داخل سلول است .)

 وجود پيش ماده سنتز اتيلن بنام آمينو سيكلوپرويان  كربوكسيليك اسيد (ACC) موجب مرگ سلول هاي اپيدرم درگیاهان غوطه ور در آب مي شود .

(به كمك بازدارنده هاي اتيلن مي توان از مرگ سلولها جلوگيري كرد  .)

نقش انتقال سیگنال کلسیم

 

پروتئين كينازهاي حاوي مركز فعال شبه كالمودوليني (Calmodulin _like domain protein kinases ) CDPKs هستند كه از طريق نظام آبشاري فسفريله كردن، پروتئين ها را فعال مي كنند .
هنگام ايجاد پاسخ هاي مقاومتي پروتئين CDPKs فعال شده و احتمالا در پاسخ به افزايش سطح كلسيم سيتوزولي موجب فعال شدن NADPH اكسيداز  مي شود .

نقش مرگ سلولی
- پاسخ فوق حساسیت (HR)
- پیری گیاهان

-ایجاد سرعت عمل زیاد برای مقابله با بیماریهای گیاهی است.
-تولید پروتئین های حاصل از ژنهای پیری كه گياه را از آسيب هاي اكسيداتيو ناشي از يونهاي فلزي و اختلالات ذخيره اي و انتقالي آنها محافظت مي كنند .
نوشته شده در سه شنبه 6 دی1390ساعت 23:1 توسط م.پ|

در تاریخ ۳/۱۰/۹۰ کارگاه نقد و بررسی در اداره ی آموزش و پرورش برگزار شد.

در این جلسه تعدادی از همکاران شرکت کردند و فرم های مربوط به کتب درسی مورد بحث و بررسی

قرار گرفت و نتایج آن ثبت شد.

از همکارانی که در این جلسه شرکت کردند تشکر و قدردانی می شود.

خانم ها:

دهقانی-فتوت-فتاحی-مزدجو-سعیدی

آقایان:

تقی پوران-مظفری-کبودانیان

نوشته شده در سه شنبه 6 دی1390ساعت 22:33 توسط م.پ|

 
•تشخيص بيماريهاي مغز و اعصاب

چون سي ‌تي اسكن مي‌تواند تفاوت بين خون تازه و كهنه را به تصوير بكشد، به همين دليل براي نشان دادن موارد اورژانس بيماريهاي مغزي بهترين كاربرد را دارد.

بيمارهاي مادر زادي مانند بزرگي يا كوچكي جمجمه .

تشخيص تومورهاي داخل جمجمه‌اي و خارج مغزي .

خونريزي در قسمت‌هاي مختلف مغز و سكته‌هاي مغزي .

تشخيص بيماري اعضاي داخل شكمي مانند كبد ، لوزالمعده ، غدد فوق كليوي.

بررسي بيماريهاي ريه.

نوشته شده در دوشنبه 21 آذر1390ساعت 22:9 توسط م.پ|

 
•يك دستگاه اسكن توموگرافي كامپيوتري از يك ميز براي قرار گرفتن بدن بيمار ، يك گانتري كه سر بيمار در آن قرار مي‌گيرد، يك منبع توليد اشعه ايكس ، سيستمي براي آشكار كردن تشعشع خارج ‌شده از بدن ، يك ژنراتور اشعه ايكس ، يك كامپيوتر براي بازسازي تصوير و كنسول عملياتي كه تكنولوژيست راديولوژي بر آن قرار مي‌گيرد، تشكيل شده است.

نوشته شده در دوشنبه 21 آذر1390ساعت 22:8 توسط م.پ|

 
•پس از اينكه بدن بيمار بر روي ميز و سر آن در گانتري قرار گرفت و شرايط دستگاه بر حسب ناحيه مورد تصوير برداري تنظيم شد، يك دسته پرتو ايكس توسط كوليماتور (محدودكننده دسته اشعه) به صورت يك باريكه در آمده و از بدن بيمار رد مي‌شود (پالس مي‌شود). مقداري از انرژي اشعه هنگام عبور از بدن جذب و باقيمانده اشعه با عنوان پرتو خروجي كه از بدن بيمار عبور مي‌كند توسط آشكار سازي كه مقابل دسته پرتو ايكس قرار دارد، اندازه ‌گيري شده و بعد از تبديل به زبان كامپيوتري در حافظه كامپيوتر ذخيره مي‌شود. بلافاصله پس از اينكه اولين پالس اشعه بطرف بيمار فرستاده و اندازه‌گيري شد و لامپ اشعه ايكس يك حركت چرخشي بسيار كم انجام داد، دسته پرتو ايكس دوباره پالس شده ، مجددا اندازه‌گيري مي‌شود و در حافظه كامپيوتر ذخيره مي‌گردد.

اين مرحله چند صد يا چند هزار بار بسته به نوع دستگاه تكرار مي‌شود تا تمام اطلاعات مربوط به عضو مورد نظر در حافظه كامپيوتر ذخيره شود. كامپيوتر ميزان اشعه‌اي را كه هر حجم معيني از بافت جذب مي‌كند، اندازه ‌گيري مي‌كند. اين حجم بافتي را واكسل (Voxel) مي‌نامند كه مشابه چند ميليمتر مكعب از بافت بدن مي‌باشد. در سي ‌تي ‌اسكن يك لايه مقطعي از بدن به اين واكسلهاي ريز تقسيم مي‌شود، كه با توجه به مقدار جذب اشعه‌اي كه توسط هر كدام از اين واكسلها صورت مي‌گيرد، يك شماره نسبت داده مي‌شود. اين شماره‌ها نيز بر روي تصوير كه بر صفحه تلويزيون مانند كامپيوتر مي‌افتد، يك چگالي با معيار خاكستري (از سفيد تاسياه) اختصاص داده مي‌‌شود.

نمايش هر كدام از واكسلها را بر روي مونيتور يك پيكسل (Pixl) مي‌گويند. يعني واكسلها حجم سه بعدي و پيكسلها دو بعدي مي‌باشند و هر چه تعداد پيكسلها بر روي مونيتور بيشتر باشد تصوير واضح‌تر و قابل تفكيك‌تر است. اعدادي كه با توجه به مقدار جذب اشعه به هر بافت اختصاص داده مي‌شود، را اعداد سي ‌تي يا اعداد هانسفيلد مي‌نامند. بطور مثال بافت چربي كمتر از بافت عضلاني و بافت عضلاني كمتر از بافت استخواني اشعه را جذب مي‌كند. بنابراين بطور مثال استخوان 400+ ، آب صفر و چربي 50 و هوا 500 مي‌باشد كه هر چه مقدار اين اعداد كمتر باشد، بر روي فيلم سي‌تي اسكن آن قسمت طبق معيار خاكستري بيشتر به سمت سياهي تمايل دارد و برعكس هرچه عدد سي‌ تي مثل استخوان بالا باشد تصوير به سمت سفيدي تمايل دارد. گاهي براي مشخص ‌تر شدن اعضايي كه داراي چگالي شبيه به هم هستند از مواد كنتراست‌ زا استفاده مي‌شود كه تفاوت را به خوبي مشخص كند.

نوشته شده در دوشنبه 21 آذر1390ساعت 22:6 توسط م.پ|

همکاران محترم یک بخشنامه به مدرسه ارسال می شود که پیوست آن یک فرم می باشد که باید از روی آن به تعداد ۳ برگ کپی کنید و با توجه به بخشنامه فرم را پر کنید .

روز شنبه ۳ دی در اداره کارگاه نقد و بررسی تشکیل می شود تشریف بیاورید و فرم های خود را همراه داشته باشید.

با تشکر

گروه زیست شناسی

پناهخواهی

نوشته شده در یکشنبه 20 آذر1390ساعت 21:24 توسط م.پ|

با سلام

جلسه ای که در مورد قلم هوشمند در مدرسه ی راهنمایی موثق پور تشکیل شد تعدادی از همکاران

عزیز شرکت کردند.در این جلسه تعدادی سایت معرفی شد که همکاران محترم می توانند با مراجعه به

این سایت ها  انمیشن هایی در ارتباط با تشریح جانوران دریافت کنند و به عنوان وسیله ی

کمک آموزشی استفاده کنند.این سایت ها عبارتند از:

WWW.innerbody.com/image/digeov.html

نقشه ی دستگاه های بدن همراه با انیمیشن

Zist.ir/arman/bio/animation/20/swf

گروه های خونی

Zist.ir/static-2.html

سوال و انیمشن از کتاب اول

Forguts.com

 

نوشته شده در یکشنبه 20 آذر1390ساعت 20:50 توسط م.پ|

امروز ۲۸ آبان جلسه دبیران در اداره آموزش پرورش قرچک تشکیل شد.در این جلسه همکاران محترم

کبودانیان،فتوت،دهقانی،سعیدی،رضایی،پورغلام حسینی و کارشناس گروهها حضور داشتند.

مواردی که در این جلسه اشاره شد عبارتند از:

۱-تشکیل کلاس یادگیری تخته هوشمند

۲-تشکیل کلاس ضمن خدمت

۳-تشکیل کلاس های تشریح

۴-برنامه ریزی برای اردو

۵-روش های تدریس

همکاران جزیی به روش های تدریس خود اشاره کردند .این جلسه از ساعت ۸ الی ۱۰ بود ولی تا ۳۰/۱۱ ادامه داشت و کارشناس گروهها از بحث جلسه استقبال کردند و همکاران نظرات خود را اعمال کردند.

 

نوشته شده در شنبه 28 آبان1390ساعت 21:26 توسط م.پ|

تصویر
نوشته شده در شنبه 21 آبان1390ساعت 8:2 توسط م.پ|قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت